„Słowa dla przyjezdnych i tutejszych” – wystawa | Festiwal Literatury – Atlantyda Północy II

Cudze chwalicie.
Swego nie znacie.
Czas położyć temu kres.

W imieniu MOK Olsztyn zapraszamy serdecznie do bezbolesnego i niecodziennego kontaktu z lokalną poezją! Wernisaż ekspozycji „Słowa dla przyjezdnych i tutejszych” odbędzie się w sobotę 1 lipca o godz. 18:00 w Galerii Dobro (Stare Miasto 24/25).

Poezję wszyscy szanują, a prawie nikt nie czyta. A przecież, jak pisał Stachura, wszystko jest poezją. Wystarczy jedynie wyostrzyć słuch: na melodię języka, na oceany znaczeń. Myśli zamknięte w wierszach stają się obrazami, a frazy – całymi światami. I szybujemy z nimi, hen-precz, najdalej od pospolitości, od plugastwa, od kolein.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że Olsztyn bynajmniej nie jest prowincją, jeśli chodzi o twórczość poetycką. Autorzy naszego regionu ze spokojnie podniesionymi czołami mogą patrzeć w twarze tambylców oraz lokatorów krajowego (i nie tylko!) Parnasu. O nie, nie musimy mieć żadnych kompleksów literackich i warto o tym przypominać do znudzenia.

Właśnie dlatego w Galerii Dobro zaprezentujemy Wam wyjątkową ekspozycję, na której znajdziecie twórczość poetycką autorek i autorów ze stolicy Warmii i jej okolic, ale podaną w nietuzinkowy sposób. Jeśli poezja kojarzy się Wam (niesłusznie!) z foliowymi okładkami i zapaszkiem kurzu, jest szansa, że po naszej wystawie zmienicie zdanie.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z nieoczywistym! Wstęp wolny.

Kuratorką wystawy jest Mira Linga-Cielecka.

Wydarzenie współorganizowane w ramach II edycji Festiwalu Literatury – Atlantyda Północy, realizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną.
Zadanie publiczne finansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Samorządu Olsztyna.

Partnerzy: Galeria Sztuki BWA, Fundacja Borussia, Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia, Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie