Podróż do kieszeni. Michalina Janyszek | Festiwal Literatury – Atlantyda Północy II

W ramach II edycji Festiwalu Literatury – Atlantyda Północy zapraszamy na wyjątkową, filmową podróż do kieszeni Michaliny Janyszek w rozmowie z Łukaszem Ślusarczykiem.

„Podróż do kieszeni” to trzecia książka poetycka Michaliny Janyszek, wydana w 2022 przy współpracy z SPP w Łodzi. Redaktorem zbioru poematów prozą jest Rafał Gawin.

Na premierę zapraszamy 6 lipca o godz. 18.00.

„Janyszek maksymalnie kondensuje przestrzeń swoich najnowszych próz, bynajmniej nie po to, żebyśmy łatwiej znaleźli wyjście z sytuacji lirycznych, które wzmacniane są często wyszukanym konceptem oraz nagłymi spiętrzeniami sensów. Problem w tym, że nie mamy zamiaru opuszczać tych wyposażonych w krzywe zwierciadła escape roomów, posplatanych często ciemnymi, dusznymi korytarzami, gdzie uciekamy z przyjemnością pod językiem niosąc kwadratową tekturkę nasączoną humorem!”
Kamil Brewiński

Michalina Janyszek – rocznik 85, urodzona w Olsztynie. Publikowała wiersze m.in. w „Borussii”, „Odrze”, „Toposie”, „Kresach” i „Portrecie”. Publikuje również w Internecie. Autorka bloga literackiego https://celebrujczaswolny.pl/. Wielokrotnie Uczestniczyła w SLAM-ach poetyckich organizowanych przez czasopismo „Kulturka”. Uczestniczka międzynarodowych Warsztatów Poetyckich „Fale Poezji” w 2007 i 2009 roku. W 2010 r. ukazał się jej debiutancki tomik „Wiersze dokonane”, wydany w serii „Biblioteka Autorów z Warmii i Mazur” przez Oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Olsztynie. Współorganizatorka i członkini jury w cyklicznym konkursie „Rzeźnia literacka” przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie (2013-2015). W 2016 ukazała się jej książka artystyczna pt. „Sztuka medyczna”, wydana dzięki wsparciu internautów. Od 2013 prowadząca zajęcia w ramach Olsztyńskiego Klubu Literackiego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie. Dwukrotna stypendystka Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W ramach stypendiów powstał cykl poetycki „Mówiąc ściśle” (2010) oraz cykl opowiadań na równo 100 słów „Drabble” (2019). Trzykrotna stypendystka Prezydenta Miasta Olsztyna. Dzięki jej projektom powstały dwie antologie prac z konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży „O Różę Małego Księcia” (2015, 2016). W 2019 dzięki wsparciu Prezydenta Miasta zrealizowała z Piotrem Binkowskim autorskie słuchowisko dla dzieci „Potwór z Bobrowego Lasu”.

Wydarzenie współorganizowane w ramach II edycji Festiwalu Literatury – Atlantyda Północy, realizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną.
Zadanie publiczne finansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Samorządu Olsztyna.
Spotkanie autorskie finansowane ze środków Stowarzyszenia Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.

Partnerzy: Galeria Sztuki BWA, Fundacja Borussia, Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia, Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie