„Michał Kajka – znany i nieznany poeta z Mazur” | WYSTAWA 31 X-14 XI

Michał Kajka – mazurski poeta ludowy, artysta, działacz, bojownik, który walczył o polskość Mazur – jest bohaterem wystawy plenerowej, którą od dziś można oglądać na Placu Jana Pawła II pod olsztyńskim Ratuszem.

Podczas inauguracji wystawy prelekcję pt. „Polszczyzna jako ojczyzna duchowa Michała Kajki” wygłosił prof. Zbigniew Chojnowski.

W Olsztynie wystawa będzie eksponowana do 14 listopada. Serdecznie zapraszamy!

KONKURS!

Zapraszamy licealistów do wzięcia udziału w konkursie i stworzenia wypowiedzi pisemnej na następujący temat: Co myślę o języku polskim w kulturze w kontekście starań Michała Kajki o zachowanie polszczyzny?

Pomocą i inspiracją może być tekst prof. Zbigniewa Chojnowskiego pt. „Polszczyzna jako ojczyzna duchowa Michała Kajki”, który można przeczytać poniżej:

Wypowiedzi konkursowe należy nadesłać do końca listopada 2023 r. na adres: .

Wystawa „Michał Kajka – znany i nieznany poeta z Mazur” pochodzi ze zbiorów Muzeum Historycznego w Ełku.
Autorami tekstów do wystawy są: Anna Bus – kierownik ełckiego oddziału Archiwum Państwowego w Suwałkach; dr Rafał Żytyniec – dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku; Jakub Knyżewski – specjalista ds. organizacji wystaw w Muzeum Historycznym w Ełku; Michał Misztal – kierownik Muzeum Michała Kajki w Ogródku
Oprawa graficzna wystawy oraz katalogu: Tomasz Jurczenia, Studio Strefa26

Wydarzenie objęte konsultacją naukową prof. Zbigniewa Chojnowskiego.