Akcja szyta na miarę! | startuje akcja Czytaj PL 2023

Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju, a być może także i na świecie.

Już od dziewięciu lat czytelnicy biją kolejne rekordy popularności udowadniając, że akcja Czytaj PL jest jednym z najważniejszych wydarzeń wspierających kulturę w Polsce. W tegorocznej edycji stawiamy na różnorodność, inkluzywność i łatwą dostępność przekonując, że czytanie jest naprawdę dla każdego!

W zeszłorocznej edycji Czytaj PL wzięło udział ponad 60 000 osób, które wypożyczyły ponad książkowe bestsellery aż 150 000 razy! Nie ma zatem wątpliwości, że poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko.
Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków.

Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery.

Tegoroczna lista lektur jest niezwykle bogata, a formuła akcji uproszczona. 18 starannie wyselekcjonowanych, atrakcyjnych książek dostępnych jest w ramach jednej biblioteki, bez podziału na książki młodzieżowe i dla dorosłych. Miłośnicy literatury z łatwością wybiorą coś dla siebie spośród takich kategorii jak Young Adult, reportaże, literatura piękna, obyczajowa oraz kryminały. Tak jak w zeszłym roku, książki będzie można czytać na czytnikach elektronicznych inkBOOK oraz Kindle!

Książki dostępne w 9. edycji Czytaj PL:

• The American Roommate Experiment, Elena Armas, tłum. Marta Magdalena Borkowska EBOOK I AUDIOBOOK Wydawnictwo Otwarte
  • Cztery tysiące tygodni, Oliver Burkeman, tłum. opracowanie zbiorowe EBOOK I AUDIOBOOK, Wydawnictwo Insignis
  • Polka w Korei, Agnieszka Klessa-Shin EBOOK I AUDIOBOOK, Wydawnictwo Znak Literanova
  • Kabalista, Remigiusz Mróz EBOOK I AUDIOBOOK, Wydawnictwo Filia
  • Muchomory w cukrze, Marta Bijan EBOOK I AUDIOBOOK, Wydawnictwo Kobiece / Young
  • Wiatrołomy, Robert Małecki EBOOK I AUDIOBOOK, Wydawnictwo Literackie
  • Jak płakać w miejscach publicznych, Emilia Dłużewska EBOOK I AUDIOBOOK, Wydawnictwo Znak Literanova
  • Wiem, co czujesz, Gabriela Gargaś EBOOK I AUDIOBOOK, Wydawnictwo LiterackieLegendy i Latte, Travis Baldree, tłum. Piotr Cholewa EBOOK I AUDIOBOOK, Wydawnictwo Insignis
  • Legendy i Latte, Travis Baldree, tłum. Piotr Cholewa EBOOK I AUDIOBOOK, Wydawnictwo Insignis
  • Schronisko, które przestało istnieć, Sławek Gortych EBOOK I AUDIOBOOK, Wydawnictwo Dolnośląskie
  • Dom Oriona, Julia Fiedorczuk EBOOK I AUDIOBOOK, Wydawnictwo Literackie
  • Historia na śmierć i życie, Wojciech Tochman EBOOK I AUDIOBOOK, Wydawnictwo Literackie
  • Niedźwiedź w objęciach smoka, Michał Lubina EBOOK I AUDIOBOOK, Wydawnictwo Otwarte / Szczeliny
  • Cmentarz osobliwości, Paulina Hendel EBOOK I AUDIOBOOK, Wydawnictwo We need YA / Wydawnictwo Błysk
  • Motylek, Katarzyna Puzyńska EBOOK I AUDIOBOOK, Wydawnictwo Prószyński i S-ka
  • It starts with Us, Colleen Hoover, tłum. Aleksandra Żak EBOOK, Wydawnictwo Otwarte
  • Głusza, Anna Goc EBOOK, Wydawnictwo Dowody
  • Heartstopper 4, Alice Oseman, tłum. Natalia Mętrak-Ruda EBOOK, Wydawnictwo Jaguar

Akcja Czytaj PL jest od początku realizowana jako element programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Czytać i słuchać bestsellerowych książek można od 2 do 31 listopada. Umożliwiają to organizatorzy akcji: KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, i Woblink – największa w Polsce platforma z ebookami, audiobookami i książkami papierowymi. Organizowana i rozwijana od 9 lat akcja Czytaj PL nie byłaby możliwa bez współpracy z jej partnerem strategicznym – Instytutem Książki, największymi wydawcami w kraju, a także z partnerującymi jej miastami.

Moda na czytanie pasuje każdemu!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.