Wystawa „Michał Kajka – znany i nieznany poeta z Mazur” | Urodziny Olsztyna

Pisał zgodnie z porami roku i świąt. W jego tekstach pojawia się bieda, strach przed złem i wojną, obraz prac gospodarczych. Z przymrużeniem oka opisuje ludzką głupotę, lenistwo i cwaniactwo. Nie był ani Niemcem, ani Polakiem, był Mazurem, człowiekiem pogranicza. Michał Kajka – mazurski poeta ludowy, artysta, działacz, bojownik, który walczył o polskość Mazur – będzie bohaterem tegorocznych obchodów 670. Urodzin Olsztyna w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Zapraszamy 31 października o godz. 12.00 pod olsztyński Ratusz (Placu Jana Pawła II) na uroczyste otwarcie wystawy plenerowej: „Michał Kajka – znany i nieznany poeta z Mazur”. Tuż po inauguracji, o godz. 13.00 w Ratuszu w sali nr 219 obędzie się prelekcja prof. Zbigniewa Chojnowskiego, pt. „Polszczyzna jako ojczyzna duchowa Michała Kajki”.

Wystawa będzie eksponowana do 14 listopada 2023 r. na Placu Jana Pawła II.
Wstęp wolny!

Wystawa ze zbiorów Muzeum Historycznego w Ełku.
Autorami tekstów do wystawy są: Anna Bus – kierownik ełckiego oddziału Archiwum Państwowego w Suwałkach; dr Rafał Żytyniec – dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku; Jakub Knyżewski – specjalista ds. organizacji wystaw w Muzeum Historycznym w Ełku; Michał Misztal – kierownik Muzeum Michała Kajki w Ogródku
Oprawa graficzna wystawy oraz katalogu: Tomasz Jurczenia, Studio Strefa26

Wydarzenie objęte konsultacją naukową prof. Zbigniewa Chojnowskiego.