Tadeusz Prusiński, Milczący komedianci. Rzecz o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej

Milczący komedianci to próba zmierzenia się z legendą Bohdana Głuszczaka i jego Olsztyńskiej Pantomimy. Tadeusz Prusiński porusza w niej kwestie korzeni, inspiracji oraz twórczych ambicji profesora. Usiana anegdotami i ciekawostkami opowieść, napisana jest językiem tak barwnym, jakim zwykł snuć narrację sam Głuszczak podczas spotkań z czytelnikami czy pamiętnych wykładów uniwersyteckich. Działalność Pantomimy Olsztyńskiej pokazana od kulis, stanowi równocześnie pretekst do diagnozy ówczesnej rzeczywistości społeczno-politycznej – zmagań z cenzurą i wykluczeniem społecznym oraz analizy stanu kultury w minionym ustroju. Lokalny kontekst rozszerzony zostaje o znane nazwiska i światowe sukcesy – grupa Bohdana Głuszczaka zdobyła uznanie daleko poza granicami kraju (np. wyjątkowa trasa po Ameryce), przyciągając takie osoby, jak Czesław Niemen czy Krzysztof Penderecki. Jej sugestywne, często kontrowersyjne przedstawienia (Kaprysy inspirowane były przecież grafikami Goi) już dawno zaprzeczyły jedynie terapeutycznej roli grupy, sytuując jej artystyczne poszukiwania w kręgu najlepszych zawodowych teatrów.

Książka wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Olsztynie przy współpracy z Pracownią Wydawniczą „ElSet”
Stron: 303
Olsztyn, 2015