Prezydent Olsztyna zaprasza do udziału w jedenastej odsłonie Narodowego Czytania.
Już 3 września olsztyńscy bibliotekarze przedstawią własną twórczą interpretację wybranych utworów Adama Mickiewicza ze zbioru „Ballady i romanse”. Cykl czternastu utworów, wydany po raz pierwszy w 1822 r., wyznaczył początek dziejów polskiego romantyzmu. Mickiewicz nowatorsko i oryginalnie, a jednocześnie w sposób niezwykle naturalny i prosty ukazuje świat uczuć, fantazji oraz ludowości w oparciu o potęgę przyrody i siły natury. „Ballady i romanse” wciąż zachwycają i są źródłem inspiracji dla wielu artystów.
Zachęcamy do wspólnego wysłuchania tej wyjątkowej poezji w sercu Olsztyna – tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w centrum miasta, w Zajezdni Trolejbusowej (Park Centralny, ul. Knosały 3b) w godz. 12.00 – 14.00.
Program Narodowego Czytania w Olsztynie:
- muzyczny występ zespołu Czysty Tryton pod kierownictwem Mateusza Cwalińskiego (Mateusz Cwaliński – pianino; Natalia Vanessa Ciukszo – wiolonczela; Konrad Domino Wieteska – perkusjonalia),
- głośne czytanie w wykonaniu bibliotekarzy,
- otwarty mikrofon,
- konkurs literacki.
Organizatorzy: Samorząd Miasta Olsztyna, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
Wydarzenie pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.
Dofinansowano ze środków Samorządu Olsztyna.
„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.
Źródło: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej