Miejsca, nie-miejsca – dyskusja | Festiwal Literatury – Atlantyda Północy

Czy przestrzeń ma znaczenie w procesie powstawania literatury? Czy TUTAJ wpływa na treść, sukces, poziom rezonowania w czytelniku? Co z miejscami przemilczanymi, zapomnianymi? Czy pisanie ocala pamięć, czy zmyśla rzeczywistość? Czy są miejsca przegrane literacko? Czym jest środowisko? O tym wszystkim porozmawiamy w nieprzyziemny, ale bardzo realny sposób podczas panelu dyskusyjnego „Miejsca, nie-miejsca” z udziałem Aleksandry Dobies, Mariusza Sieniewicza oraz Łukasza Staniszewskiego.  Z literatami rozmawiać będzie Monika Stępień.

• 2 lipca | sobota, godz. 17.00 – Planty Miejskie wzdłuż ul. Pieniężnego

Prowadząca:

Monika Stępień – kreatorka kultury, managerka artystyczna, literaturoznawczyni, poetka, twórczyni wizualna. Stypendystka Prezydenta Miasta Olsztyna, laureatka Nagrody Prezydenta Talent Roku Olsztyna 2021 za całokształt działalności na rzecz kultury. Swoje malarstwo i filmy krótkometrażowe prezentowała m.in. w Wherenowhere ART GALLERY w Brukseli. Współzałożycielka czasopism literacko-kulturalnych, graficzka i współredaktorka; zwyciężczyni konkursów literackich, publikowała w wielu pismach literackich. Organizatorka spotkań, konferencji, pracowni, slamów, festiwali i wydarzeń literackich i kulturalnych. Autorka m.in. książki poetyckiej „Neuroteorie” (2016).

Zaproszeni goście:

Aleksandra Dobies – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W 2021 r. debiutowała baśnią „Uroczysko”, za którą otrzymała Literacką Nagrodę Warmii i Mazur – Wawrzyn Czytelników. Autorka artykułów oraz recenzji literackich. Od 2013 r. związana z Miejską Biblioteką Publiczną w Olsztynie.

Mariusz Sieniewicz – (ur. 1972) – prozaik i felietonista, nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Paszportu „Polityki”. Autor m.in. „Planktonu”, „Miasta szklanych słoni” i „Walizek hipochondryka”. Mieszka w Olsztynie, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

Łukasz Staniszewski – ur. 1975 w Olsztynie, zawodowo związany z olsztyńskimi stacjami radiowymi.
Żona Karolina, syn Kacper, córka Antonina.
Autor sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych. Otrzymał nagrody m.in.: III miejsce w konkursie Teatru Polskiego Radia za słuchowisko pod nazwą „Znajdź historie/ę” pt. „Siłacze” oraz dwukrotnie w roku 2019 i 2021 na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie za teksty słuchowisk.
W marcu 2020 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jego debiutancka książka „Małe Grozy”.

Partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Olsztyński Teatr Lalek, Przedszkole Miejskie nr 6 w Olsztynie

Zadanie publiczne finansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Samorządu Olsztyna.