„Drugie życie Atlantydy Północy” – wystawa | Festiwal Literatury – Atlantyda Północy II

Drugą edycję Festiwalu Literatury – Atlantyda Północy rozpocznie wernisaż wystawy „Drugie życie Atlantydy Północy”.

W piątkowy wieczór, 30 czerwca 2023 r. o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii Sztuki BWA (al. Piłsudskiego 38) na wyjątkową wystawę, której kuratorem jest Kazimierz Brakoniecki – popularyzator pojęcia „Atlantyda Północy” w literaturze. To właśnie twórczość Brakonieckiego zainspirowała nas do realizacji projektu muralu w wykonaniu Bartosza Świąteckiego w centrum Olsztyna.

Organizatorem wystawy „Drugie życie Atlantydy Północy” jest Galeria Sztuki BWA. Współtwórcami zaś Fundacja Borussia Olsztyn i Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia Olsztyn.

Wystawę można oglądać w dniach od 30 czerwca do 6 sierpnia 2023 r. w sali głównej Galerii Sztuki BWA.

O wystawie:

Wystawa „Atlantyda Północy. Dawne Prusy Wschodnie w fotografii” (ze zbiorów Instytutu Sztuki PAN) – wymyślona i zrealizowana przez Kazimierza Brakonieckiego we współpracy z Konradem Nawrockim dla Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie w 1993 roku – stała się wydarzeniem kulturowo-artystycznym jako pierwsza realizacja jednego z najważniejszych regionalnych haseł poznawania bez cenzury i resentymentów dziedzictwa zapomnianej, niedostępnej do 1989 roku wielokulturowej i wielonarodowej rzeczywistości ziem dawnych Prus Wschodnich – czyli Powiśla, Warmii, Mazur, obwodu kaliningradzkiego. Na fotogramach z przełomu XIX i XX w.  – wykonanych według oryginalnych szklanych negatywów – uchwycono niezwykłe widoki dawnych prusko-niemieckich miast i wiosek, zabytki i krajobrazy oraz życie codzienne mieszkańców, które już po I wojnie światowej w dużym stopniu odeszło w przeszłość.

Pokazywana po 30 latach wystawa zatytułowana „Drugie życie Atlantydy Północy”  przynosi duży  wybór fotogramów z tej pionierskiej ekspozycji, ale nie skupia się na drobiazgowej rejestracji dziedzictwa kulturowego byłej Ziemi Pruskiej, lecz na reporterskiej i artystycznej rejestracji bogactwa krajobrazów naturalnych i kulturowych w ich historycznych, często już nieistniejących, społecznych, regionalnych symbolach i obrazach.

Kazimierz Brakoniecki

Wydarzenie współorganizowane w ramach II edycji Festiwalu Literatury – Atlantyda Północy, realizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną.
Zadanie publiczne finansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Samorządu Olsztyna.

Partnerzy: Galeria Sztuki BWA, Fundacja Borussia, Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia, Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie