Bezpłatna Wyprawka Czytelnicza dla każdego przedszkolaka. Kolejna odsłona kampanii „Mała Książka – Wielki Człowiek” w bibliotece

Grafika jest ilustracją do treści.

Najwyższy czas przygotować się na długie jesienne wieczory i popołudnia, podczas których nie powinno zabraknąć dobrej książki – dla rodzica i dla dziecka.  Warto zatem udać się do pobliskiej biblioteki, gdzie na każdego Małego Czytelnika w wieku przedszkolnym czeka wyjątkowa Wyprawka Czytelnicza przygotowana przez Instytut Książki.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej odsłonie kampanii „Mała książka – wielki człowiek” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Dzięki akcji, mającej na celu zachęcenie rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem, ponad tysiąc przedszkolaków z Olsztyna otrzymało Wyprawki Czytelnicze.

Z wielką radością informujemy, że ruszamy z kolejną odsłoną czytelniczej inicjatywy. Tym razem zapraszamy dzieci urodzone w latach 2015 – 2018 do Miejskiej Biblioteki Publicznej po odbiór swojej wyprawki.

Zasady kampanii „Mała książka – Wielki Człowiek” pozostają bez zmian. Każde dziecko (ur. 2015 – 2018 r.), które przyjdzie do jednej z 11 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie biorących udział w projekcie, otrzyma w prezencie:

Grafika jest ilustracją do treści.
  • Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze czytanki dla…”, czyli starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W  publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat;
  • broszurę dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z  nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji;
  • Kartę Małego Czytelnika do zbierania naklejek.

Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Od początku trwania akcji, dzięki rozdanym Wyprawkom dla przedszkolaków, udało się pozyskać wielu nowych użytkowników. Ogromnie nas cieszy duże zainteresowanie projektem i mamy nadzieję, że liczba czytających olsztynian będzie stale rosnąć, i zarówno dzieci, jak również ich rodzice staną się stałymi bywalcami naszej biblioteki.

Dlaczego warto odwiedzić z dzieckiem bibliotekę?

• Dziecko może poznać ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę –  i dzięki temu w pełni stać się uczestnikiem życia kulturalnego.
  • Biblioteki oferują nie tylko bezpłatny dostęp do książek, ale też szeroką ofertę kulturalną, dzięki czemu tak dzieci, jak i rodzice mogąwziąć udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach przygotowanych przez bibliotekarzy.
  • Wizyta w bibliotece uczy dziecko samodzielności, podejmowania własny wyborów i odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.

Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!

Lista bibliotek zaangażowanych w projekt:

• filia nr 2 (ul. Świtezianki 2);
  • filia nr 4 (al. Przyjaciół 15);
  • filia nr 5 (ul. Orłowicza 27);
  • filia nr 6 (ul. Jarocka 65);
  • filia nr 9 (ul. Żołnierska 47);
  • Abecadło (al. Piłsudskiego 16);
  • filia nr 12 (ul. Wrocławska 2);
  • filia nr 13 (ul. Sikiryckiego 9);
  • filia nr 15 (ul. Obrońców Tobruku 15/2U);
  • filia nr 16 (ul. Bałtycka 145);
  • filia nr 18 (ul. Żytnia 71).