7 XI – Wernisaż poezji Tamary Bołdak-Janowskiej

Ze wszystkich sztuk jest też ta, która jawi się ulotną i kruchą w zderzeniu z powszechną masowością i komercją. Poezja. Choć współcześnie jej głos jest cichy, bywa jednak silny. Przełamuje granice, dotyka codzienności, zstępuje z Parnasu i staje się częścią naszej rzeczywistości.

Galeria Jednego Wiersza przy ulicy Rodziewiczówny to miejsce niezwykle przyjazne ekspozycji słowa. Nawet w deszczowe jesienne wieczory oczarowuje przechodniów swoim urokiem. Właśnie tu warto zatrzymać się na chwilę i zanurzyć we własnej interpretacji wyjątkowych tekstów.

Na początku listopada zaprezentujemy ostatnią już w tym sezonie odsłonę Galerii Jednego Wiersza.

Tym razem zapraszamy do wspólnego pochylenia się nad tekstem Tamary Bołdak-Janowskiej z graficzną oprawą Natalii Skowrońskiej-Iwańczyk.

Wydarzenie odbędzie się 7 listopada o godz. 17:00 w Pracowni Literackiej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie (ul. Rodziewiczówny 3). Po uroczystym odsłonięciu Galerii Jednego Wiersza zapraszamy na spotkanie z Autorką, które poprowadzi Łukasz Ślusarczyk.

O Autorce:

Tamara Bołdak-Janowska Urodziła się 10 września 1946 r. w Zubkach (Podlaskie). Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Filologii Polskiej i Słowiańskiej. Publikować książki zaczęła dopiero po upadku PRL.

Uprawia prozę, poezję, tłumaczenia z języka białoruskiego i rosyjskiego, eseistykę, publicystykę, sporadycznie krytykę literacką, rysunek satyryczny (kilkadziesiąt wystaw w Polsce, Niemczech, Francji). Jej proza i poezja była tłumaczona na język niemiecki, angielski, rosyjski, białoruski, węgierski oraz litewski. Należy do warszawskiego oddziału SPP, do Stowarzyszenia Villa Sokrates, do międzynarodowego nieformalnego ugrupowania artystycznego Grupa 68 plus, a także WK Borussia.

Reżyseruje coroczne widowisko pisarsko-teatralne o nazwie: Zajazd do Naraju w malutkiej wiosce Narejki na Podlasiu. Autorka licznych książek i tomików poetyckich, m.in.: Rytmy polskie i niepolskie, Niewidomy pies rymów, Ach, moje drogie życie, Rozdziały, Rzeczy uprzyjemniające. Utopia, Ceremonia węglowa, Restauracja strasznych potraw. Rozprawa gardłowa, Hop! Hop! Hop! Elegancja serca, Bycie i lu! i inne.

Projekt „Pracownia Literacka” realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Dofinansowany ze środków Samorządu Olsztyna.