Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Grafika jest ilustracją do treści.

Tradycyjnie druga połowa kwietnia to dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie czas wyjątkowy – 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Każdego roku olsztyńscy bibliotekarze starają się przygotować niespodzianki dla czytelników. W minionych latach gościliśmy wybitnych pisarzy, wypełnialiśmy przestrzeń biblioteczną zabawą z najmłodszymi na warsztatach, a także sprawdzaliśmy wiedzę książkomaniaków w Olsztyńskim Quizie Literackim.

Co prawda, nadal nie możemy spotkać się w bibliotekach, jednak to nie powód, żeby zrezygnować ze wspólnego świętowania. Aby ułatwić Wam celebrację tego czasu z wyśmienitą literaturą, przygotowaliśmy kilka ciekawych wydarzeń.

21 kwietnia (środa), godz. 18.00

Wyruszcie razem z nami w podróż przez futurystyczne krainy razem z Automateuszem i jego przyjacielem Wuchem. Przez burzliwe morza i bezludne wyspy. Co się wydarzy w trakcie? Obejrzyjcie i wysłuchajcie opowiadania ze zbiorów „Bajki robotów” Stanisława Lema, które czyta Grzegorz Gromek z Teatru Nowego w Olsztynie, a rysunki stworzył Adam Makowczenko.

22 kwietnia (czwartek), godz. 18.00

W kolejnej odsłonie cyklu „Bez korekty” zaprezentujemy wyjątkowego pisarza – Mariusza Sieniewicza. Postać powszechnie znaną w olsztyńskim środowisku artystycznym jako dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, ale także autor, którego – jak to trafnie ujął Paweł Kozioł – twórczość „można traktować jako szczególny przypadek literatury zaangażowanej – dotyka bowiem problemów społecznych, lecz nie wpada w utarte koleiny pozytywistycznej powieści tendencyjnej”*.

Właśnie w roli prozaika i felietonisty, nominowanego do Nagrody Literackiej Nike i Paszportu „Polityki”, autora m.in. „Planktonu”, „Miasta szklanych słoni” i „Walizek hipochondryka”, zaprezentujemy Mariusza Sieniewicza w nowym odcinku „Bez korekty”.

Na premierę zapraszamy w najbliższy czwartek na fanpage MBP oraz na kanał na YouTube.

Realizacja: Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie
Zdjęcia i montaż: Kamil Iwańczyk
Projekt stanowi kontynuację działań projektu Antologia Warmińska.

*źródło: Mariusz Sieniewicz – Życie i twórczość | Artysta | Culture.pl

23 kwietnia (piątek)

W Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz otworzy pierwszą olsztyńską KSIAŻKOchatkę, która pojawi się na Plaży Miejskiej nad Jeziorem Ukiel.

Od początku działalności MBP przyświeca nam jeden cel: popularyzacja czytelnictwa wśród mieszkańców regionu. Naszym marzeniem jest, aby książka była stale obecna w życiu mieszkańców Olsztyna. Służyła nie tylko do nauki, ale dostarczała także rozrywki, bawiła i stała się synonimem relaksu i odpoczynku. Dlatego wzorem cieszącego się bardzo dużym powodzeniem projektu realizowanego przez Fundację „Odpowiedzialni Za Marzenia” w Ełku, postanowiliśmy umieścić na terenie naszego miasta dwa drewniane domki z książkami. Posłużą one akcji bookcrossingowej, w której mieszkańcy będą mogli wziąć za darmo lub pożyczyć książki.

Olsztyńskie KSIĄŻKOchatki pojawią się na Plaży Miejskiej nad Jeziorem Ukiel oraz na trasie spacerowej wokół Jeziora Długiego. Mamy wielką nadzieję, że atrakcyjnie wizualnie i wpisujące się krajobraz przyrodniczy miasta drewniane domki z książkami sprawią wiele radości innym, a przy okazji będą miały realny wpływ na świadomość czytelniczą mieszkańców.

Ponadto zapraszamy do udziału w Olsztyńskim Quizie Literackim w wersji online. Konkurs z wiedzy o literaturze pojawi się równocześnie na fanpage’u i na stronie internetowej MBP o godz. 10.00. Więcej informacji wkrótce.