13 września odbyła ogólnopolska premiera najnowszej książki Tomasza Białkowskiego „Małe historie rodzinne”. Z tej wyjątkowej okazji serdecznie zapraszamy na spotkanie z pisarzem do naszej Biblioteki. Olsztyńska premiera najnowszego dzieła autora m.in. „Rauszu”, „Powrozu” i „Teorii ruchów Vorbla” odbędzie się 22 września, o godz. 17.30 w Planecie 11 (al. Piłsudskiego 38). Spotkanie poprowadzi Magdalena Szydłowska, a fragmenty książki przeczyta Wiesława Szymańska. Po spotkaniu będzie można nabyć najnowszą książkę pisarza i zdobyć autograf.
O Autorze:
Autor dziesięciu powieści: „Dłużyzny” (2005), „Pogrzeby” (2006), „Mistrzostwo Świata” (2008), „Zmarzlina” (2008), „Teoria ruchów Vorbla” (2011), „Drzewo morwowe” (2012), „Kłamca” (2012), „Król Tyru” (2013), „Powróz” (2014), „Rausz” (2016) oraz zbioru opowiadań pt. „Leze” (2002) i sztuki „Drzewo” („FA-art” 2003, nr 1-2). Prozę publikował w czołowych pismach literackich, a także kilku antologiach krajowych i zagranicznych. Wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą Ministra Kultury (zespołowa), Nagrodą Prezydenta Miasta Olsztyn oraz dwukrotnie Literacką Nagrodą Warmii i Mazur Wawrzyn (przyznawaną przez czytelników – za „Zmarzlinę”, przyznawaną przez Kapitułę Nagrody – za „Teorię ruchów Vorbla”). Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury w dziedzinie literatury. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Nota wydawnicza:
Trzy krótkie powieści składające się na „Małe historie rodzinne” stanowią różne odsłony ludzkich losów, naznaczonych z jednej strony prywatnymi traumami codzienności, a z drugiej próbą wpłynięcia na mechanizmy społeczne, polityczne i budowanie tzw. Wielkiej Historii.
Tomasz Białkowski jest bacznym obserwatorem i sprawnie rozpoznaje maski, jakie ludzie nakładają, wchodząc w relacje z innymi. Jego refleksje oscylują wokół tematów uniwersalnych i funkcjonujących w literaturze od zawsze, jednak autor wypracował własny, oryginalny język, dzięki któremu w niepowtarzalny sposób potrafi oddać ciężar ludzkich dramatów, psychologiczne niuanse, głębię cierpienia i samotności. Jego bohaterowie to ludzie żyjący w opresyjnych układach, w rzeczywistości boleśnie i niepokojąco prawdziwej, w której rządzi chłód, obojętność, puste gesty i wrogość i gdzie często jedynym ratunkiem jest zwyczajne pogodzenie się z sytuacją.
Ponury świat pięknie i przekonująco opisany, tak określił twórczość Tomasza Białkowskiego Leszek Bugajski, dodając, że proza Białkowskiego robi wrażenie, tym większe im silniej sobie uświadamiamy, że wszyscy jego bohaterowie poruszają się w dobrze nam znanych realiach.