„Słowo o przyszłości. Dziedzictwo wyobraźni” – Pracownia Słów Ważnych 2017

Jaka jest przyszłość człowieka? Czy zastąpią nas roboty? Jaką rzeczywistość zbudujemy dla przyszłych pokoleń? Jak zmienia się sztuka pod wpływem nowoczesnych technologii. W jaki sposób lęki i nadzieje, dotyczące przyszłych losów homo sapiens, eksponuje literatura? Czy żyjemy w czasach spełniających się wizji proroków science fiction?

Powyższe pytania staną się przedmiotem refleksji naukowców, pisarzy, dziennikarzy oraz artystów, którzy pojawią się w Planecie 11 podczas kolejnej edycji Pracowni Słów Ważnych. Zaproszeni goście, w oparciu o literacką fikcję i naukowe fakty, pochylą się nad wpływem technologii na kulturę oraz możliwymi scenariuszami przyszłości człowieka.

Oprócz dyskusji (m.in. o sztucznej inteligencji i literackich światach przyszłości) z udziałem specjalistów różnych dziedzin, nie zabraknie spotkań autorskich z wyjątkowymi gośćmi. O trzydziestu pięciu latach działalności czasopisma „Nowa Fantastyka” (i nie tylko) opowie jego wieloletni redaktor – Maciej Parowski. Z olsztyńską publicznością spotka się również Wojciech Orliński – dziennikarz, krytyk, pisarz, znawca twórczości Stanisława Lema, któremu poświęcił swoją najnowsza książkę, zatytułowaną „Lem. Życie nie z tej ziemi”.

Zapraszamy do zapoznania się i uczestnictwa we wszystkich wydarzeniach Pracowni Słów Ważnych.

Dofinansowano ze środków Samorządu Olsztyna

HARMONOGRAM WYDARZEŃ

Planeta 11 (al. Piłsudskiego 38)

23.11.2017 (czwartek)

• 11.00 – dyskusja „Przyszłości wyobrażone”, z udziałem Leszka Błaszkiewicza, Aleksandra Kuberskiego, Wojciecha Sedeńki
    prowadzenie: Krzysztof Dąbkowski, Łukasz Ślusarczyk. Podczas debaty uczniowie z Liceum Plastycznego wykonają obraz w oparciu o poruszane w dyskusji tematy.
  • 17.00 – 35 lat „Nowej Fantastyki” okiem Macieja Parowskiego

24.11.2017 (piątek)

• 11.00 – Slavic Monsters (pokaz gry z udziałem twórców)
  • 17.30 – dyskusja „Sztuczna Inteligencja – rzeczywistość i wyobrażenia” (Piotr Artiemjew, Jacek Sobota, Jacek Szubiakowski), prowadzenie: Piotr Przytuła