Projekcja filmu niemego pt. „Bestia” z muzyką na żywo | Festiwal Literatury – Atlantyda Północy

Pierwszy dzień Festiwalu Literatury – Atlantyda Północy (1.07.2022 r.) zakończymy projekcją filmu niemego. Po zapowiedzianej już dyskusji „Odkrywcy i spadkobiercy”, zapraszamy na seans filmu „Bestia” w reż. Aleksandra Hertza z udziałem Poli Negri. Projekcji będzie towarzyszył występ muzyczny w wykonaniu duetu Orkiestra Ludwika Sarskiego.

Zaczynamy o godz. 21.00.

Orkiestra Ludwika Sarskiego to kolektyw artystyczny założony  przez dwóch multiinstrumentalistów – kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomalę. Działalność́ Orkiestry Ludwika Sarskiego to kameralne koncerty oraz wykonywanie autorskiej muzyki na żywo do filmów niemych Bustera Keatona, Charliego Chaplina, Aleksandra Hertza, Romana Polańskiego i innych.
14 maja 2021 roku miała miejsce premiera płyty Orkiestry Ludwika Sarskiego pt. THE KID, wydana przez DUX Recording Producers. Patronaty nad płytą objęły DWÓJKA Polskie Radio oraz TVP KULTURA. Album jest hołdem dla twórczości Charliego Chaplina i inspirowany jest jego filmem „Brzdąc”, który w 2021 roku obchodził 100. rocznicę premiery.

W roku 2022 obchodzimy 125. rocznicę urodzin Poli Negri (Apolonii Chałupiec), największej polskiej gwiazdy Hollywoodu. W swym repertuarze artyści posiadają jedyny zachowany film z polskiego okresu kariery Negri, pt. „Bestia” w reż. Aleksandra Hertza. Jest to niezwykła okazja, by zaprezentować właśnie ten film.

„Bestia” to tragiczna historia miłosnego trójkąta. Pola, dziewczyna z prowincji, wykorzystując zakochanego w niej Dmitriego, ucieka z domu. Trafia do wielkiego miasta, gdzie zostaje znaną tancerką i poznaje bogatego przedsiębiorcę Alexisa. Niebawem do miasta przyjeżdża szukający zemsty Dmitri…

Partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Olsztyński Teatr Lalek, Przedszkole Miejskie nr 6 w Olsztynie

Zadanie publiczne finansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Samorządu Olsztyna.