Narodowe Czytanie 2023 – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej | fotorelacja

„Nikt nie uwierzy w to, czego sam nie doświadczył.”
Eliza Orzeszkowa, „Nad Niemnem”

Za nami kolejna, już dwunasta edycja Narodowego Czytania, którą uroczyście rozpoczął Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. W tym roku zmierzyliśmy się z powieścią „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, a wybrane fragmenty przeczytali pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej: w roli Elizy Orzeszkowej – Elżbieta Muż, Aleksandra Dobies jako Justyna Orzelska, Jacek Smółka – Jan Bohatyrowicz, Małgorzata Karpiesiuk  – Emila Korczyńska, Łukasz Wieliczko – Benedykt Korczyński, Mateusz Cwaliński – Anzelm Bohatyrowicz. O piękną oprawę muzyczną zadbał zaś kwartet „Żywioły” w składzie: Mateusz Cwaliński – akordeon, Aleksandra Sitarz – skrzypce, Natalia Vanessa Ciukszo-Wodzicka – kontrabas, Konrad „Domino” Wieteska – perkusjonalia.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów.

Mamy nadzieję, że nasza interpretacja zachęciła Was do sięgnięcia po powieść. Znajdziecie ją oczywiście na półkach w bibliotece. Zapraszamy!