19 kwietnia pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie aktywnie włączali się w akcję Żonkile, wykonując ze swoimi czytelnikami papierowe żonkile – symbole pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. W tym roku, ze względu na trwającą pandemię, postanowiliśmy ograniczyć formułę, ale nie rezygnujemy z udziału.
Zachęcamy do wysłuchania specjalnie przygotowanych na ten dzień opowiadań.
- Dla uczniów klas I – III szkół podstawowych prezentujemy opowiadania autorstwa Zofii Staneckiej oraz Justyny Bednarek, poruszających takie tematy jak empatia, sprawiedliwość i strata.
- Dla uczniów klas IV – VI szkół podstawowych powstał film „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości.
- Dla uczniów klas VII – VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych powstał film „Muranów – Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.
Zachęcamy do oglądania oraz wykonania symbolicznego papierowego żonkila na znak pamięci największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Materiały zostały przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Więcej informacji o akcji znajdziecie na stronie Muzeum.