Olsztyński Budżet Obywatelski 2022

Grafika jest ilustracją do treści.

Przedstawiamy listę projektów, które biorą udział w tegorocznej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego i związane są z naszą Biblioteką oraz rozwojem czytelnictwa. Projekty dotyczą wzbogacenia zbiorów, unowocześnienia wyposażenia placówek Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz realizacji wydarzeń kulturalnych, stąd gorąco zachęcamy do oddawania głosu właśnie na nie.

Jak to zrobić?

Wystarczy między 20 września a 10 października zagłosować internetowo na stronie www.glosujobo.olsztyn.eu lub w formie tradycyjnej, za pomocą kart do głosowania.

Wykaz naszych bibliotecznych projektów wraz z opisami znajduje się poniżej. Wszelkie informacje dotyczące projektów, sposobów i miejsc do głosowania dostępne są na stronie www.glosujobo.olsztyn.eu.

Projekty osiedlowe

22. BIBLIOTEKA NAD JEZIOREM – TWOJA KREATYWNA PRZYSTAŃ

Miejsce realizacji projektu: Miejska Biblioteka Publiczna, filia nr 4, al. Przyjaciół 15/1, Osiedle Nad Jez. Długim

MBP Filia nr 4 jest najmniejszą biblioteką w mieście. Cieszy się jednak ogromnym zainteresowaniem i jest bardzo ważnym punktem na mapie miasta. Czytelnicy zaglądają tu nie tylko po, aby wypożyczyć książki, ale również by uczestniczyć w spotkaniach literackich. Naszym zadaniem jest unowocześnić bibliotekę i dostosować ją do wykonywania aktywności kulturalnych również w przestrzeni internetowej.
Filia 4 MBP jest jedynym miejscem na osiedlu, które zapewnia kulturalną aktywizację seniorów poprzez organizowanie spotkań z literaturą, a także jedynym miejscem które oferuje pozalekcyjne zajęcia dla dzieci, podczas których promowane jest czytelnictwo i szeroko pojęta kultura i sztuka.
W ramach OBO biblioteka obrała za cel zakup nowości wydawniczych (książek oraz audiobooków), a także sprzętów niezbędnych do prowadzenia zajęć zarówno stacjonarnie jak i w przestrzeni internetowej.
Pandemia koronawirusa bardzo dosadnie pokazała, że biblioteka jest dla mieszkańców Olsztyna jednym z najważniejszych miejsc na mapie miasta. Kilkukrotne zamykanie biblioteki czytelnicy bardzo ciężko znosili i bardzo mocno odczuwali. W dniach kiedy miały miejsce ponowne otwarcia, biblioteka biła rekordy wypożyczeń. Cała ta sytuacja pokazała, że czytanie wcale nie odchodzi do lamusa, wręcz przeciwnie! Statystki Biblioteki Narodowej obrazujące stan czytelnictwa w 2020 roku pokazują wyraźnie, że tendencja jest wzrostowa. Ponadto współcześni czytelnicy są bardzo świadomi i zaznajomieni z rynkiem wydawniczym i w związku z tym rosną ich wymagania co do księgozbioru. Biblioteka bez wątpienia musi za tym nadążyć. Pandemia oraz izolacja w domach zmusiła bibliotekę do bardzo diametralnej zmiany, czyli do przeniesienia swoich dotychczasowych aktywności do przestrzeni internetowej. Czytelnicy polubili ten sposób uczestniczenia w wydarzeniach bibliotecznych, więc temu wyzwaniu też trzeba sprostać.

Biblioteka nr 4, jako filia Miejskiej Biblioteki Publicznej świadczy bezpłatne usługi dla wszystkich zainteresowanych ofertą osób. Zakupione artykuły, tj. książki oraz wyposażenie mają służyć wszystkim, którzy chcą skorzystać z biblioteki i wziąć udział w zajęciach i spotkaniach zarówno stacjonarnych jak i online.

85. LETNIA PLANETA KULTURY

Miejsce realizacji projektu: Miejska Biblioteka Publiczna, Planeta 11, al. Piłsudskiego 38, Osiedle Kościuszki

LETNIA PLANETA KULTURY to cykl spotkań z literaturą, muzyką i filmem na świeżym powietrzu w centrum Olsztyna. Spotkania autorskie z czołowymi polskimi pisarzami i muzykami, minikoncerty w przestrzeni bibliotecznej, pokazy filmowe w atrium bibliotecznym, czyli duży zastrzyk kultury dla osiedla i całego miasta.
W ramach zadania chcemy zorganizować cykl spotkań kulturalnych na świeżym powietrzu (planujemy realizację w okresie letnim 2022 roku). Cykl miałby się składać z 8 wydarzeń: 4 spotkania literackie z czołowymi polskimi pisarzami, 2 wydarzenia muzyczne (MINIKONCERY) oraz 2 pokazy filmowe (Kino pod Chmurką). Spotkania odbywać się będą wczesnym wieczorem, tak by godziny były przystępne dla jak największej liczby osób, jedynie Kino pod Chmurką odbywać się będzie musiało w późniejszych godzinach. Chcemy aby nasze spotkania były jak najlepiej zrealizowane (szczególnie koncerty), w związku z tym niezbędne będzie wynajęcie odpowiedniego sprzętu (nagłośnienia, sceny itp.) oraz profesjonalnego nagłośnieniowca. Wydarzenia uatrakcyjnimy poczęstunkiem dla gości oraz publiczności.
Celem zadania jest ubogacenie kulturalne lokalnej społeczności, ożywienie miejskiej przestrzeni w okresie letnim, zaspokojenie „głodu” kultury, który jest następstwem długotrwałych ograniczeń związanych z globalną pandemią koronawirusa.

Spotkania LETNIEJ PLANETY KULTURY odbędą się w atrium BWA/Planety 11, w przypadku niepogody – wewnątrz budynku biblioteki Planety 11. Wydarzenia będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych.