Chcesz poznać tajniki filmu animowanego lub dokumentalnego? A może interesują Cię efekty specjalne?
Nic trudnego, wystarczy wziąć udział w naszych zajęciach, które łączą teorię i praktykę oraz są prowadzone przez uznanych specjalistów.
Warsztaty przeznaczone są dla osób w wieku 15-18 lat.
Liczba uczestników ograniczona! Maksymalnie 10 osób w grupie!
(decyduje kolejność zgłoszeń)
Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Projekt dofinansowano ze środków Samorządu Olsztyna.
HARMONOGRAM WARSZTATÓW:
Planeta 11, al. Piłsudskiego 38
I. Warsztaty filmu dokumentalnego (prowadzący: Maciej Janicki)
TERMIN: 02-05 października, w godz. 17.00-19.00 – łącznie 8h – sala konferencyjna
Uczestnicy poznają zasady kompozycji obrazu, poprawnej ekspozycji, rodzaje obiektywów. Poznają podstawy obróbki i montażu materiału. Dokument będzie starał się pokazać patriotyzm dawniej i dziś. Uczestnicy używając własnych telefonów będą mogli nagrać wywiady z dziadkami, rodzicami, zadając im pytania czym jest dla nich patriotyzm. Przeprowadzą też wywiady ze swoimi kolegami lub sondę na ulicy. Postaramy się zaobserwować jak termin „patriotyzm” zmienia się i jak inaczej widzi go współczesna młodzież. Dzięki możliwości montowania w domu możliwe jest powstanie kilku wersji montażowych dokumentu przygotowanych przez jego uczestników.
UWAGA! Uczestnicy powinni przynieść swój sprzęt do nagrywania (aparaty, telefony, kamery)
II. Warsztaty filmu animowanego (prowadząca: Marta Chyła-Janicka)
TERMIN: 09-12 października, w godz. 17.00-19.00 – łącznie 8h – sala konferencyjna
Uczestnicy będą mieli okazję poznać świat filmu animowanego „od podszewki”. Poznają podstawy realizacji filmu, dzięki którym staną się scenarzystami, storyboardzistami, animatorami, scenografami i reżyserami – dostaną pakiet wiedzy i wykorzystają ją w praktyce. Uczestnicy zajęć poznają możliwości filmów animowanych w technice wycinankowej, lalkowej i animacji stop-motion w żywym planie. Podczas zajęć do animacji zostaną wykorzystane stare mapy, klocki Lego, piasek, plastelina, gazety, żołnierzyki. Na zajęciach powstanie film z wykorzystaniem różnych technik filmów animowanych, którego punktem wyjścia będzie inspiracja kształtującymi się przez wieki granicami Polski.
III. Warsztaty „Kino wczoraj, kino dziś. Narodziny efektów specjalnych” (prowadzący: Michał Kupisz)
TERMIN: 16-19 października, w godz. 17.00-19.00 – łącznie 8h – sala konferencyjna
Warsztat ma na celu w prosty i przystępny sposób wprowadzić uczestników w tajniki tworzenia trików i efektów specjalnych w filmie a także nauczyć ich jak stworzyć własny film z efektami. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jakie procesy i etapy muszą zaistnieć podczas realizacji filmu oraz jakie role wypełniają poszczególni ludzie, zatrudnieni przy jego produkcji.
Podczas części praktycznej uczestnicy stworzą swój własny scenariusz filmowy, który w nawiązaniu do twórczości Georgesa Meliesa (uważanego za ojca efektów specjalnych) powstanie jako rodzaj remake’u jednego z jego filmów. Ostatnim etapem warsztatów będzie stworzenie krótkiej etiudy filmowej w oparciu o twórczość Georgesa Meliesa, z wykorzystaniem jego najpopularniejszego triku filmowego, uznanego za pierwszy efekt specjalny w kinie.
IV. FINAŁ (podsumowanie warsztatów i prezentacja działań) – 26 października 2018
(szczegóły Finału będą ustalane z Uczestnikami warsztatów:)
Informacje o prowadzących:
MACIEJ JANICKI
Zrealizował kilkanaście etiud filmowych. Filmy ,,Sznurowadła” oraz ,,Amaurosis” zostały prezentowane m.in. na Festiwalu Euroshorts 2006 i 2007 w Warszawie, na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2007 roku oraz Warszawskim Festiwalu Filmowym. Film ,,Herbata” zdobył III nagrodę na Krótkim Konkursie Filmowym 2007 w Olsztynie oraz nagrodę specjalną przeglądu ogólnopolskiego filmu dokumentalnego ,,Nurt 2008″.
Otrzymał liczne stypendia artystyczne od Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta w Olsztynie na realizacje swoich działań. Od kilku lat zajmuje się również prowadzeniem warsztatów z młodzieżą, w ramach których powstał między innymi:
– dokument o miejscowości Biesal, Stowarzyszenie Przyjaciół Biesala, 2015 r.
– dokument o barze mlecznym i fryzjerze, Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA, 2016 r.
– film fabularny „Straszny film w Purdzie”, CEiIK w Olsztynie, 2017 r.
MARTA CHYŁA-JANICKA
Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi na specjalności filmu animowanego i efektów specjalnych oraz polonistyki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
Zrealizowała animowane filmy krótkometrażowe – ,,Wysokie Napięcia” (przy dofinansowaniu z olsztyńskiego Urzędu Miasta w ramach stypendium artystycznego), ,,Niech żyje król”, ,,Neony”, ,,Dalej”, ,,Ostatni pokój”. Jest scenarzystką i reżyserą. Jej filmy brały udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. Film dyplomowy – ,,Ostatni pokój” zdobył główną nagrodę na XII Austin Polish Film Festiwal 2017 w kategorii filmów krótkometrażowych oraz główną nagrodę na Ekran Polish Film Festiwal w Toronto dla najlepszego filmu animowanego.
www.martachyla.pl
MICHAŁ KUPISZ
Absolwent Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki. W latach 2012-2014 swoje zainteresowania pogłębiał w Warszawskiej Akademii Filmu i Telewizji, gdzie zrealizował filmy: „Mój zawód”, oraz dyplomowy „Lawendowy wiatr”, kończąc szkołę z wyróżnieniem. Obecnie realizuje artystyczne oraz komercyjne projekty filmowe, a także prowadzi warsztaty z zakresu historii kina i jego początków.
Przykładowe realizacje:
Lawendowy wiatr [LINK]
Siedział cesarz na tronie [LINK]
Mali Bajarze [LINK]
Śladami twórców kina [LINK]
Poznajmy się aktywnie [LINK]