Ze wszystkich sztuk jest też ta, która jawi się ulotną i kruchą w zderzeniu z powszechną masowością i komercją. Poezja. Choć współcześnie jej głos jest cichy, bywa jednak silny. Przełamuje granice, dotyka codzienności, zstępuje z Parnasu i staje się częścią naszej rzeczywistości.
Galeria Jednego Wiersza przy ulicy Rodziewiczówny to miejsce niezwykle przyjazne ekspozycji słowa. Właśnie tu warto zatrzymać się na chwilę i zanurzyć w sztuce, która w sposób wyjątkowy ukazuje moc języka . Idealnym momentem jest Światowy Dzień Poezji, który co roku obchodzony jest 21 marca. To właśnie wtedy możemy w sposób szczególny uhonorować poetów.
Z tej okazji zapraszamy do wspólnego pochylenia się nad tekstem prof. Zbigniewa Chojnowskiego z graficzną oprawą Natalii Skowrońskiej-Iwańczyk. Wydarzenie odbędzie się 21 marca (czwartek) o godz. 17:00 w Pracowni Literackiej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie (ul. Rodziewiczówny 3).
Po uroczystym odsłonięciu Galerii Jednego Wiersza zapraszamy na spotkanie z Autorem, które poprowadzi Łukasz Ślusarczyk.
O Autorze:
Zbigniew Chojnowski (ur. 1962 r. w Orzyszu) – poeta, krytyk literacki, historyk literatury. Autor 8 książek poetyckich, ostatnio wydał tom Kamienna kładka. Wiersze wybrane 1980-2011 (Dąbrówno 2012). Książka poetycka Bliźniego, swego (Sopot 2012) była nominowana do Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ za najlepszy tom poetycki roku 2012 oraz Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego. Uhonorowany m.in. Nagrodą dla „wybitnych talentów liryki polskiej” (Niemiecko-Polskie Dni Literatury, Drezno, lipiec 1998). Opublikował liczne monografie, studia i szkice o literaturze polskiej XIX i XX wieku oraz antologie literackie. Jest profesorem tytularnym zatrudnionym w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.