Wędrówki po Olsztynie z Wojciechem Kujawskim

Ostatnie dni lipca w Olsztynie upływają pod znakiem imienin jego patrona – św. Jakuba. Co roku Dni Olsztyna wyróżniały się bogatą ofertą artystyczno-kulturalną, program wypełniały spotkania autorskie, wykłady, koncerty i projekcje filmowe. Tym razem chcielibyśmy zaproponować coś zupełnie innego – zapraszamy mieszkańców na spacer po Olsztynie.

Grafika jest ilustracją do treści.

Naszym przewodnikiem stał się Wojciech Kujawski, autor jednej z najpopularniejszych serii książek o historii i życiu mieszkańców Warmii i Mazur. Jego ostatnia publikacja – „Olsztyn: lasy, jeziora. Szlak wędrowny” to opowieść o Olsztynie i otaczających go terenach. Wszystko dodatkowo uzupełnione przepięknym materiałem ilustracyjnym.

Każdy z punktów naszego spaceru opatrzony jest komentarzem autora, a także zdjęciami oraz pocztówkami dawnego Olsztyna, które pojawiły się we wspomnianej publikacji.

Pierwszy przystanek to tzw. Promenada Funka – trasa spacerowa, która wiodła do Lasu Miejskiego. To właśnie tam Wojciech Kujawski, przy wtórze szumu drzew i płynącej Łyny, opowiada o leśnych ścieżkach i o sposobach spędzania czasu przez dawnych mieszkańców Olsztyna, kończąc na moście Cesarza Fryderyka.

Następnie wyruszamy do Źródełka Zaręczynowego, które stanowiło jedno z najbardziej popularnych i urokliwych punktów wypoczynkowych Lasu Miejskiego. Nawiązujemy także do obecnego Źródełka Miłości, które znajduje się nieco dalej na szlaku.

Na koniec zatrzymujemy się na placu Wilhelma, gdzie znajdowała się Restauracja Waldfrieden – Leśne Zacisze, potocznie zwanym Zielonym Placem.

KONKURS: Olsztyn. Mój szlak wędrowny
Grafika jest ilustracją do treści.

Droga, którą przemierzyliśmy z Wojciechem Kujawskim jest propozycją szlaku spacerowego po Lesie Miejskim. Zachęcamy do wyznaczania własnych tras w oparciu o książkę „Olsztyn: lasy, jeziora. Szlak wędrowny” i odkrywaniu miejsc, ukrytych na kartach przewodnika.

Osoby, które podejmą się tego wyzwania, wyruszą śladami dawnych mieszkańców Olsztyna i pokażą nam swoją wyprawę, mają szansę na wyróżnienie i atrakcyjne nagrody. Forma prezentacji przebytej drogi jest dowolna – plastyczny opis opatrzony zdjęciami lub ilustracjami, a może film lub komiks.

Do wygrania:

• I miejsce: książka „Olsztyn: lasy, jeziora. Szlak wędrowny” Wojciecha Kujawskiego, bon do Empiku o wartości 100 zł, kod dostępu do Legimi na 30 dni; maskotka Czytuś;
  • II miejsce: zestaw książek, gra Scrabble, bon do Empiku o wartości 50 zł, kod dostępu do Legimi na 30 dni;
  • III miejsce: zestaw książek, bon do Empiku o wartości 50 zł, kod dostępu do Legimi na 30 dni.

Na Wasze prace czekamy do końca wakacji, czyli do 31 sierpnia 2020 r. Możecie nadsyłać je na adres e-mail: lub dostarczyć do sekretariatu Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Rodziewiczówny 2, czynny od pon. do pt. w godz. 8.00 – 15.00).

Wydarzenie organizowane w ramach kontynuacji projektu „Antologia Warmińska” i współfinansowane przez Samorząd Miasta Olsztyna.