Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Czy wiecie, że 23 kwietnia w Katalonii przypada dzień upamiętnienia św. Jerzego, który według średniowiecznej legendy pokonał smoka? Z tej okazji mężczyźni wręczają kobietom czerwone różne symbolizujące krew poległego potwora, a kobiety obdarowują się książkami. To wielkie święto miłości i kultury. 23 kwietnia to szczególna data również w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.

Święto Książki z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi. Odkąd w 1995 roku UNESCO – na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców – ustanowiło 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, w różnych miejscach podejmowane są inicjatywy, które mają na celu promocję czytelnictwa. Nasze miasto również dołożyło swoją cegiełkę, kiedy to 2013 została zainaugurowana akcja Olsztyn czyta. Z roku na rok realizowane są nowe projekty, które dowodzą, że w Olsztynie czyta się i to niemało!

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami wydarzeń zaplanowanych na nadchodzące dni oraz zapraszamy do wspólnego świętowania:

• 20 kwietnia, godz. 9.30 – biblioteka Abecadło (al. Piłsudskiego 16) – Książka na warsztat: zajęcia dla uczniów szkół podstawowych, podczas których uczestnicy będą mieli za zadanie prezentację wylosowanych gatunków literackich;
  • 21 kwietnia – KSIĄŻKOchatki: Przeczytaj i podaj dalej – tego dnia zostawimy prezent dla mieszkańców Olsztyna w postaci książek w dwóch olsztyńskich chatkach bookcrossingowych. Jednocześnie zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w inicjatywie: jeśli korzystacie ze zbiorów książkochatek, przynieście coś swojego. Książki powinny być czyste i kompletne;
  • 22 kwietnia, godz. 10.30 – filia nr 9 (ul. Żołnierska 47) – Ktosie w kosmosie, czyli Tele-Czytanki z Kopernikiem; zajęcia dla dzieci w wieku 3-5 lat.