Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Grafika jest ilustracją do tekstu.
wykorzystane Zdjęcie Wisławy Szymborskiej pochodzi z Wikimedia Commons, Autor: Mariusz Kubik

W ostatnich latach przekonaliśmy się, że książka jest wielkim wsparciem w walce z izolacją i dystansem społecznym, wzmacnia więzi, pomaga zrozumieć trudne momenty i pokonać problemy, stymulować naszą kreatywność i oswoić lęki. Nauczyliśmy się także, że potrafimy działać w nieznanych obszarach literackich, spotykać się „w sieci”, dyskutować i dzielić się książkami na odległość. Czytanie niewątpliwie ma moc łączenia, wszak „to najlepsza zabawa, jaką sobie ludzie wymyślili”, jak napisała kiedyś Wisława Szymborska.

W kalendarzu mamy wiele dni, które pozwalają na literacką celebrację, ale w Olsztynie to 23 kwietnia jest takim szczególnym momentem. To właśnie w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, z ogromnej miłości do czytania narodziła się akcja OLSZTYN CZYTA, a z nią Czytuś, maskotka promująca czytelnictwo wśród mieszkańców miasta. Ponadto z tej samej okazji w Olsztynie pojawiły się pierwsze KSIĄŻKOchatki. Każdego roku nasi bibliotekarze starają się przygotować niespodzianki dla czytelników i tak też będzie tym razem.

Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem zaplanowanych na ten czas wydarzeń oraz zapraszamy do wspólnego świętowania.

22 kwietnia (piątek)

• KONKURS

Zapraszamy wszystkich książkomaniaków do udziału w zabawie literackiej.
Odpowiedz na trzy pytania, sprawdzające wiedzę z zakresu literatury Warmii i Mazur i wygraj książkę nominowaną do tegorocznej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn” za rok 2021, „Uroczysko” Aleksandry Dobies.
Pytania konkursowe pojawią się 22 kwietnia o godz. 12.00 jednocześnie na stronie internetowej MBP oraz na fanpage’u Biblioteki.
Pierwsze trzy osoby, które prześlą prawidłowe odpowiedzi otrzymają nagrodę. Wiadomość należy przesłać na adres mailowy: .

23 kwietnia (sobota), godz. 18.00

• „Bez korekty”: Krzysztof Beśka

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zapraszamy do obejrzenia kolejnej odsłony cyklu „Bez korekty”, w której zaprezentujemy Krzysztofa Beśkę – poetę, prozaika, autora tekstów piosenek i słuchowisk radiowych.
Pierwsza powieść Krzysztofa Beśki „Wrzawa” ukazała się w 2004 r. Kolejne jego dzieła zmierzają w stronę literatury sensacyjno-kryminalnej. Najpierw są to opowiadania wydane w zbiorach: „Opowiadania kryminalne” (2009) i „Piątek, 2:45” (2010). Kolejne jego powieści to m.in. cykl kryminałów retro: „Trzeci brzeg Styksu”, „Pozdrowienia z Londynu” i „Dolina popiołów”.
Laureat Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn” oraz „Wawrzyn Czytelników” za powieść „Fabryka frajerów” w roku 2009, a także Nagrody Burmistrza Miasta Iławy w dziedzinie kultury 2021.
[źródło]
Na premierę zapraszamy w sobotę, 23 kwietnia o godz. 18.00 na fanpage MBP oraz na kanał na YouTube.

Realizacja: Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie
Zdjęcia i montaż: Kamil Iwańczyk

25 kwietnia (poniedziałek)

• Przekazanie książek do chatek

Z okazji pierwszych urodzin olsztyńskich KSIĄŻKOchatek Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa zorganizowała zbiórkę książek, które zasilą nasze bookcrossingowe chatki. Przekazanie książek nastąpi w poniedziałek, 25 kwietnia.