Rok 2023 w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Na statystyki jeszcze przyjdzie odpowiedni czas, ale już dziś robimy małe podsumowanie. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, ile udało nam się zmieścić w tych dwunastu minionych miesiącach.

• Za nami mnóstwo lekcji bibliotecznych, warsztatów, animacji ‒ zarówno w bibliotekach, jak w pobliskich szpitalach, przedszkolach i szkołach.
  • Rok 2023 r. rozpoczęliśmy od współpracy z miejskimi instytucjami i artystami (Funducja Borussia, Olsztyński Teatr Lalek, Łukasz Staniszewski) oraz gościnnym występem w Domu Mendelsohna.
  • We wszystkich filiach organizowaliśmy ferie zimowe oraz wakacje letnie dla dzieci i młodzieży.
  • Wernisaże, turnieje planszówek, koncerty, nauka gry na bębnach, kino w Planecie 11, wędrujące książki w chatkach bookcrossingowych oraz rozdawane na ulicy z okazji Dnia Bibliotekarza ‒ to nadal tylko niewielki fragment 2023.
  • Świętowaliśmy wspólnie Światowy Dzień Książki, wyróżnienie filii nr 5 w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, czytaliśmy „Nad Niemnem” w ramach kolejnej edycji Narodowego Czytania, włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Bezdomnych Zwierząt, Święta Muzyki, Noc Bibliotek, Dni Olsztyna i Urodzin Miasta.
  • Dzięki środkom pozyskanym z MZPiTU zorganizowaliśmy wspaniałe Dni Literatury Dziecięcej: w Abecadle odbyły się warsztaty plastyczne z Pitrem Sochą; spotkanie o Mikołaju Koperniku z Marcinem Przewoźniakiem; odwiedziła nas Justyna Bednarek, a wychowankowie Pałacu Młodzieży zadbali o oprawę artystyczną wydarzenia.
  • W naszych bibliotekach gościliśmy: Ewę Zdrojkowską, Grażynę Mączkowską, Wojciecha Kujawskiego, Wiolettę Sawicką, Annę Balińską, Wojciecha Rogacina, Marka Michalaka, Wojciecha Przylipiaka, Annę Tutkę, Agatę Grzegorczyk-Wosiek oraz wielu innych artystów i twórców.
  • Odbyła się także II edycję Festiwalu Literatury ‒ Atlantyda Północy i tu ogromne podziękowania kierujemy do naszych partnerów: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Urzędu Miasta Olsztyna, Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz Fundacji Borussia, bez których realizacja tak dużego przedsięwzięcia byłaby niemożliwa.

Na zakończenie dziękujemy wszystkim pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej, którzy wykonali ten ogrom pracy oraz Wam, drodzy Czytelnicy za to, że każdego dnia tworzycie z nami tę wyjątkową, literacką część Olsztyna.