W ramach projektu zrealizowano familijną grę terenową oraz cykl trzech spotkań autorskich w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Poprzez organizację wydarzeń oddaliśmy hołd Marii Zientarze-Malewskiej w 130. rocznicę jej urodzin oraz 40. rocznicę śmierci. Projekt przypomniał i wzbogacił wiedzę na temat życia i twórczości poetki, nauczycielki, działaczki, nazywanej „warmińską Konopnicką”.
Familijna gra terenowa pt. „Opowieści znad Łyny – śladami Marii Zientary-Malewskiej ” odbyła się w dniu 22 czerwca 2024 r.
w godz. 10.00-13.00 w Bibliotece Abecadło. Niestety ze względu na warunki pogodowe tj. deszcz, organizatorzy zmuszeni byli przenieść wydarzenie z Plant Miejskich przy ul. Pieniężnego. Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami na specjalnie zaaranżowanej w bibliotece ścieżce. Na stanowiskach, za wykonanie artystycznych zadań, dzieci zdobywały pieczątki. Towarzyszyły temu animacje, warsztaty plastyczne i ruchowe. Dominującą formą edukacji była nauka poprzez zabaw, wywołująca w uczestnikach pasję oraz chęć rozwoju. Każde stanowisko gry nawiązywało do wybranych utworów oraz tradycji warmińskich, o których pisarka opowiadała w swoich utworach .Uczestnicy za ukończenie gry otrzymali drobne nagrody. Na stanowiskach gry zaprezentowaliśmy elementy związane z życiem i twórczością poetki. Dodatkową atrakcją był spektakl pt. „Tygrys Pietrek” w wykonaniu Teatru Vaška z Torunia. Podczas gry postać Marii Zientary-Malewskiej została ukazana nie tylko jako postać pomnikowa i historyczna, dzieci poznały ją jako wszechstronną artystkę, z której dokonań czerpiemy każdego dnia. Kluczem wyboru atrakcji, zaproszonych twórców oraz animatorów była wysoka wartość edukacyjna i artystyczna działań.
Cykl spotkań autorskich w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się zgodnie z harmonogramem projektu tj. w październiku 2024 r. Spotkania ze współczesnymi pisarkami Warmii i Mazur stanowiły próbę nakreślenia literackiej panoramy Olsztyna i okolic przez pryzmat pisarstwa kobiecego. Była to odpowiedź na rosnące społeczne zapotrzebowanie na prezentację dokonań i promocję lokalnych twórczyń. Poprzez organizację 3 wydarzeń z pisarkami reprezentującymi różne formy literackie, gatunki oraz style pisarskie, chcieliśmy odczarować stereotypy narosłe wokół kwestii literatury kobiecej i dać możliwie pełny obraz trendów, tematów i procesów właściwych dla twórczości literackiej naszego miasta i regionu. Realizacja wydarzeń pozwoliła mieszkańcom Olsztyna dostrzec i docenić koloryt oraz potencjał środowiska pisarskiego kobiet. Spotkania autorskie sprawiły wiele radości uczestnikom.
Wydarzenia odbyły się zgodnie z harmonogramem:
- spotkanie z Wiolettę Sawicką, w dniu 10.10.2024 w filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Żołnierska 47);
- spotkanie z Joanną Jax, w dniu 21.10.2024 w filii nr 13 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Sikiryckiego 9);
- spotkanie z Weroniką Mathią, w dniu 30.10.2024 w filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Jarocka 65).
Osobą prowadzącą powyższe spotkania z pisarkami była Katarzyna Janków-Mazurkiewicz.
Przedsięwzięcie stanowiło odpowiedź na ciągłą potrzebę kształtowania postaw i autorytetów w dziedzinie sztuki i edukacji wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. To działanie miało również na celu zainspirowanie i zaangażowanie mieszkańców Olsztyna w ideę ochrony dziedzictwa kulturowego. Projekt zaspokoił również potrzebę uczestnictwa w życiu kulturalnym dzieci z niepełnosprawnościami i przyczynił się do integracji wszystkich grup społecznych. Poprzez organizację wydarzeń chcieliśmy pokazać ciągłość tradycji zapoczątkowanych przez wybitną pisarkę z Warmii i Mazur.