Ze wszystkich sztuk jest też ta, która jawi się ulotną i kruchą w zderzeniu z powszechną masowością i komercją. Poezja. Choć współcześnie jej głos jest cichy, bywa jednak silny. Przełamuje granice, dotyka codzienności, zstępuje z Parnasu i staje się częścią naszej rzeczywistości.
Po wielomiesięcznej przerwie wracamy do spotkań z poezją w Galerii Jednego Wiersza przy ul. Rodziewiczówny (Uliczka Sztuki). To miejsce niezwykle przyjazne ekspozycji słowa. Właśnie tu warto zatrzymać się na chwilę i zanurzyć w sztuce, która w sposób wyjątkowy ukazuje moc języka.
Zapraszamy do wspólnego pochylenia się nad tekstem prof. Krzysztofa Szatrawskiego z graficzną oprawą Natalii Skowrońskiej-Iwańczyk. Wydarzenie odbędzie się 5 lipca (poniedziałek) o godz. 17:00 w Pracowni Literackiej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie (ul. Rodziewiczówny 3).
Po uroczystym odsłonięciu Galerii Jednego Wiersza zapraszamy na spotkanie z Autorem.
Krzysztof D. Szatrawski – ur. w 1961 w Kętrzynie, poeta, prozaik, muzyk i literaturoznawca, autor przekładów z jęz. angielskiego, hebrajskiego, niemieckiego, rosyjskiego, badacz kultury i recenzent muzyczny, autor tekstów piosenek i poezji konkretnej.
Wydał 8 książek poetyckich, m.in. Tak cicho śpiewa północ (1997), Pieśni miłości i rozstania (1999), Wiek nowy (2014), Czas płonących ogrodów (2018). Jego wiersze tłumaczono na kilkanaście języków. Ukazały się książki poetyckie w Rosji Nizhe sna (przekł. Eugenia Dobrowa, Czeboksary 2020) i w Rumunii Cartea indoielilor (przekł. Leo Butnaru, Iasi 2020). Do wierszy Szatrawskiego cykle pieśni komponowali m.in. Katarzyna Brochocka, Bernard Chmielarz, Benedykt Konowalski i Marcin Wawruk, a jego wiersze graficzne pojawiły się w filmie Mniejsze Zło.
Laureat wielu nagród literackich – polskich i zagranicznych, w tym Nagrody im. Maksymiliana Wołoszyna (Rosja 2016), Medalu Jewgeniya Zamiatina (Białoruś 2018), dwukrotnie Srebrnego Medalu LIFFT (Rosja 2017, Azerbejdżan 2019) odznaczeń Zasłużony dla kultury polskiej (2016), Za zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2018) oraz statuetki św. Jakuba (2020). Honorowy Obywatel Miasta Kętrzyna (2018).