Drugiego dnia Festiwalu Literatury – Atlantyda Północy III, 19 czerwca (środa) zapraszamy na wystawę pt. „Echa Warmii: Abstrakcyjne Refleksje”, która jest efektem artystycznej współpracy fotografa Arka Stankiewicza oraz malarza Bartka Świąteckiego.
Wernisaż odbędzie o godz. 17.00 w Instytucie Północnym im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie (ul. Partyzantów 87). Podczas wydarzenia będzie możliwość spotkania z artystami.
Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie już po raz drugi jest jednym z organizatorów Festiwalu, w szczególny sposób wzbogacając program. Oprócz wspomnianej wystawy, zachęcamy do odwiedzenia Instytutu w sobotę, 29 czerwca:
- godz. 10.00-15.00 – Kiermasz wydawnictw regionalnych – prezentacja książek historycznych o tematyce regionalnej. Wśród wydawców: Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Towarzystwo Naukowe im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”. Uwaga! Ceny promocyjne.
- godz. 19.00 – Projekcja filmu „Dolina Issy” w reż. Tadeusza Konwickiego według powieści Czesława Miłosza; wprowadzenie: Artur Sobiela
Artyści o wystawie „Echa Warmii: Abstrakcyjne Refleksje”:
W latach 2022/2023, mieliśmy zaszczyt zostać laureatami stypendiów artystycznych Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Dzięki wsparciu stypendium, zrealizowaliśmy dwa projekty, które miały na celu ukazanie piękna Warmii – projekt „Warmia i Mazury, rzut z góry” oraz plenery malarskie „Minerva Warmia”.
W ramach projektu „Warmia i Mazury, rzut z góry” powstała bogata dokumentacja fotograficzna, przedstawiająca warmińskie pola z perspektywy drona. Wystawa tych fotografii miała miejsce w 2022 roku w olsztyńskim ART3H Studio.
Projekt „Minerva Warmia” zaowocował serią dwudziestu abstrakcyjnych obrazów, które stworzyliśmy podczas plenerów malarskich. W 2023 roku część prac była prezentowana w galerii Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Erica Mendelsohna w Olsztynie.
W lutym 2024 roku nasze prace zyskały międzynarodowy rozgłos, będąc prezentowane na wystawie „Chasing The Wind” w paryskiej Galerii Chenus Longi. Fotografie, wraz z obrazami, pozwoliły odbiorcom z całego świata odkryć niezwykłe piękno naszego regionu.
To spotkanie sztuki i natury, które ma na celu nie tylko uchwycenie niezwykłego piękna Warmii i Mazur, ale także zainspirowanie do refleksji nad kulturą, dziedzictwem i przyrodą regionu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii fotograficznych i dronów, stworzyliśmy bogatą dokumentację, ukazującą warmińskie pola, jeziora i lasy z lotu ptaka.
Zdjęcia te i obrazy nie tylko odkrywają dobrze znane miejsca na nowo, ale także uwypuklają ich ukryte kształty, wzory i barwy, stając się opowieścią o nieprzemijalnym pięknie warmińskiej natury. To właśnie poprzez takie prace chcemy zaprosić widzów do odkrywania Warmii i Mazur na nowo, do zatrzymania się na chwilę i zachwytu nad jej wyjątkowym krajobrazem.
Ta wystawa nie tylko oddaje hołd regionowi, ale także wpisuje się w ducha projektu „Atlantyda Północy”, który stawia sobie za cel kontynuowanie wielokulturowego dziedzictwa Ziem Odzyskanych oraz tworzenie pokojowej i demokratycznej rzeczywistości za pomocą środków kulturowych, edukacyjnych i artystycznych. Pragniemy pokazać, że każdy kawałek ziemi ma swoją historię, swoje piękno i swoje znaczenie – niezależnie od tego, czy to Warmia i Mazury, czy Atlantyda Północy.
Arek Stankiewicz (ur.w roku 1973) – Niedoszły polonista. Zawód wykonywany: fotograf, przez 8 lat fotoreporter Gazety Wyborczej, współpracownik magazyny Made In Warmia & Mazury. Założyciel Czarna Offca Studio, współwłaściciel ART3H Studio.
Na co dzień zajmuje się fotografią reportażową, dronową, studyjną i komercyjną. Jak sam mówi, oddech i radość znajduje podróżując i fotografując w podróży.
Szczególnie interesuje go kierunek wschodni, z naciskiem na Chiny i Japonię. W obu tych krajach był wielokrotnie, dokumentując swoje podróże.
Podpatrywanie codzienności, jej dokumentacja, poszukiwanie nowych punktów widzenia, a także poczucie humoru w fotografii to główne zainteresowania fotograficzne.
Realizował projekt fotograficzny „Warmia i Mazury. Rzut z góry” , zdjęcia wykonane z drona w ramach stypendium artystycznego Departamentu Kultury i Edukacji – Urząd Marszałkowski Woj. W-M w Olsztynie . Rezultatem projektu była seria 60 fotografii wykonanych przy pomocy drona, podczas czterech podróży po regionie ukazujących przyrodę , architekturę Warmii i Mazur, jej specyficzny, charakterystyczny krajobraz w podziale: WODA; KOLORY ZIEMII ; RYTM MIAST Projekt zakończony wystawą o tym samym tytule (2022).
Wystawy: „Niepodobieństwa – Japonia na zdjęciach” (2020), ”Nierzeczywistości” (2021) Warmia i Mazury. Rzut z góry ( 2022).
Publikacje: Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy, Duży Format, Polityka, Business Insider, Made In Warmia&Mazury, Wprost.
Współpraca: Gazeta Wyborcza, East News Agencja Fotograficzna, Made In Warmia & Mazury, Pryzmat – Pracownia Tańca Współczesnego, MOK Olsztyn, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Fundacja Sztuki Artoffnia.
Bartek Świątecki (ur.w roku 1981) – Od 1996 roku związany z graffiti i sceną street artu w Polsce.
2001 – 2006 MAGISTER sztuki, (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych, ukończony z wyróżnieniem. Od 2008 roku pracuję jako nauczyciel w Liceum Sztuk Pięknych im. Erica Mendelsohna w Olsztynie ucząc rysunku i malarstwa.
Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza 2024.
Nagroda Indywidualna Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej I stopnia za szczególny wkład w rozwój szkolnictwa artystycznego w Polsce 2024.
Stypendium Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Olsztyn, 2023.
Brązowy Medal Prezydenta RP za zasługi i lata pracy w oświacie, 2019.
Nagroda Indywidualna Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej II stopnia za szczególny wkład w rozwój szkolnictwa artystycznego w Polsce 2019.
Statuetka św. Jakuba w Dziedzinie Kultury i Sztuki, Prezydent Miasta Olsztyna, 2016.
Stypendium artystyczne Instytutu Adama Mickiewicza na wyjazd i wystawę NOCTURNES w galerii 886Geary w San Francisco, 2015.
Nagroda Artystyczna za wybitne osiągnięcia artystyczne, Prezydent Miasta Olsztyna, 2015.
Stypendium Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Olsztyn, 2014.
Współorganizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna, Fundacja Borussia, Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego