Dni Literatury Dziecięcej: „W moim domu mieszka bajka”

Grafika jest ilustracją do treści.

Tradycyjnie wraz z nadejściem czerwca między regałami Miejskiej Biblioteki Publicznej prym wiedzie bajka. To właśnie wtedy rozpoczynają się Dni Literatury Dziecięcej, a biblioteczna przestrzeń zamienia się w krainę pełną radości i bliskości z książką w dłoni. W tym roku wyjątkowo chcielibyśmy, abyście zaprosili bajkę do swojego domu.  Oswoili to, co nieznane, wyszeptali, wyśpiewali lub po prostu przeczytali w gronie najbliższych, aby później porozmawiać dlaczego, po co i jak…

Zachęcamy również do wspólnego świętowania razem z naszymi bibliotekarzami, którzy przygotowali przeróżne atrakcje i animacje dla dzieci.

Zazwyczaj sale Multicentrum pełne są czytelników, którzy gremialnie uczestniczą w warsztatach. Choć wciąż nie możemy spotkać się w bibliotece, pracownicy Multicentrum znaleźli sposób, aby pozostać z Wami w kontakcie – przygotowali muzyczną niespodziankę. Jest to piosenka o pewnym chorym kotku do słów wiersza Stanisława Jachowicza. Przy okazji możecie nauczyć się jak narysować kota.

Tęskniące za gwarem abecadłowych spotkań panie bibliotekarki postanowiły podzielić się swoją energią, uśmiechem i kreatywnością. Jesteśmy pewni, że niebawem znów zobaczymy się w Abecadle i razem będziemy tworzyć „naszą bajkę”.

Podczas Dni Literatury Dziecięcej chcemy docenić książkę, która często odgrywa rolę przewodnika po świecie przeżyć i wartości, jest również pierwszym utworem wypełniającym przestrzeń literacką w życiu dziecka. Dlatego w naszych bibliotecznych obchodach nie może zabraknąć wspólnego czytania. Zapraszamy do zapoznania się ze słuchowiskiem jednego z opowiadań Grzegorza Kasdepke pt. „Uszy na sprzedaż”, które przygotowała Aleksandra Janicka – bibliotekarka pracująca na co dzień w filii nr 5 wraz ze swoją rodziną.

Cieszymy się również, że dołączyły do nas pisarki związane z regionem – Agata Grzegorczyk-Wosiek oraz Beata Sarnowska – aranżując czytanki własnych tekstów. Mamy nadzieję, że autorki zainspirują do uważnego słuchania i zachęcą do sięgnięcia po inne pozycje.

To nie koniec atrakcji. Chcielibyśmy również zaprosić Was do zabawy, która będzie polegała na poszukiwaniu ukrytych książek na terenie Olsztyna. Aby wziąć udział wystarczy śledzić na Facebooku profil Miejskiej Biblioteki Publicznej, na którym przez najbliższe dni (od 1 do 5 czerwca) będą pojawiały się podpowiedzi, gdzie szukać literackich skarbów.

Ponadto dla najmłodszych przygotowaliśmy książkowy labirynt. Opiszcie przygody, jakie spotkały Czytusia po drodze, a swoje wypełnione prace prześlijcie na adres: . Najciekawsze prace nagrodzimy!
UWAGA! Najmłodszych zachęcamy do zilustrowania przygód Czytusia.

W naszej Bibliotece mieszka bajka, niech rozgości się również w Waszych domach!