W związku z obchodami 20-lecia partnerstwa Olsztyna i Offenburga, Prezydent Olsztyna pragnie zaprosić wszystkich wielbicieli kultury naszych sąsiadów do wspólnego świętowania tego wyjątkowego wydarzenia i uczestnictwa w Dniach Kultury Niemieckiej (30 maja – 1 czerwca). Aby w należyty sposób uczcić wieloletnią dobrą współpracę i zacieśnić przyszłe relacje między naszymi miastami, przygotowany został bogaty program kulturalno-artystyczny, którego punktem kulminacyjnym będzie koncert zespołu Stadtkapelle Offenburg w Parku Centralnym.
Harmonogram wydarzeń:
- 30 maja – 1 czerwca, Planeta 11- wystawa książek autorów niemieckich oraz niemieckojęzycznych
- 30 maja, Planeta 11 (al. Piłsudskiego 38), godz. 17.00 –„Porozmawiajmy o literaturze niemieckiej” – spotkanie z Marcelem Kruegerem, pisarzem miejskim oraz stypendystą Niemieckiego Forum Kultury Europy Wschodniej i Środkowej. Tłumaczenie: Barbara Sapała
- 31 maja, Dom Mendelsohna (ul. Zyndrama z Maszkowic), godz. 17.00 – Czytanie performatywne, przygotowane przez Teatr Nowy w Olsztynie, na podstawie „Doktora Faustusa” Tomasza Manna, w tłumaczeniu Marii Kureckiej i Witolda Wirpszy. Czyta: Przemysław Wasilkowski
Lament Doctoris Fausti to historia osobliwego życia i fenomenalnej twórczości Adriana Leverkühna – wyniesionego i upadłego człowieka, genialnego muzyka, opowiedziana przez jego przyjaciela. Jest to zarazem odkrywanie tajemnicy warsztatu artysty, jego natury, w której sprawy demoniczne i przeciwne rozumowi mają swój niepokojący udział.
Artysta jest bratem zbrodniarza i szaleńca. Czy powstało jakiekolwiek dzieło, jeśli jego twórca nie dostrzegł przy tym istnienia zbrodni i szaleństwa?
Uświadomienie sobie tej „ciemnej” strony jest dla artysty procesem naturalnym, choć nie dotyczącym wszystkich. Pada tu także pytanie dotyczące ceny, jaką się za to płaci, a którą jest choroba. Życie bowiem nieraz już z radością sięgało po to, co powstało dzięki śmierci albo chorobie, dając się prowadzić dalej i wyżej. Nieprawdą jest, że z choroby może powstać tylko choroba. W końcu jest to historia życia człowieka dumnego, Stalkera, który w godzinie śmierci może powtórzyć za legendarnym Faustem: Umieram więc jako dobry i zły chrześcijanin.
- 31 maja, Planeta 11, godz. 20.00 – Najważniejsi twórcy kina niemieckiego – projekcja filmowa połączona z prelekcją Magdaleny Drozdowicz – reżyserką, animatorką kultury i popularyzatorką nauki, dyrektor Uniwersytetu Dzieci w Olsztynie
- 1 czerwca, Park Centralny, godz. 16.00 – koncert zespołu Stadtkapelle Offenburg. Dyrygent: Axel Berger
- 1 czerwca, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne (al. Marszałka J. Piłsudskiego 38) godz.17.30 – wykład o nowoczesnej architekturze kościelnej, prelegent: Jann Koller.