Ostatni tydzień lipca w Olsztynie upływa pod znakiem święta jego patrona – św. Jakuba. Jak co roku bogatą ofertę kulturalno-artystyczną Dni Jakubowych uzupełni szereg wyjątkowych wydarzeń przygotowanych przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie we współpracy z pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej. Program wypełnią spotkania autorskie, wykłady i projekcje filmowe, które będą się odbywać w Pracowni Literackiej przy ul. Rodziewiczówny 3. To zupełnie nowy punkt na kulturalnej mapie naszego miasta, w którym bić będzie literackie serce Olsztyna.
Dni Jakubowe w Pracowni Literackiej
- 23.07.2018 r., godz. 18.00 – „Bądźmy excentryczni” – spotkanie autorskie z Włodzimierzem Kowalewskim oraz projekcja filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Oprawa muzyczna spotkania: Mateusz Cwaliński; prowadzenie: Robert Lesiński.
Włodzimierz Kowalewski (ur. 1956) – jeden z najciekawszych współczesnych polskich prozaików. Ukończył polonistykę na UMK w Toruniu. Pracował jako nauczyciel, współredagował olsztyńskie pismo „Borussia” i toruński „Przegląd Artystyczno-Literacki”. Jest prozaikiem, scenarzystą, autorem słuchowisk, pisze recenzje i felietony, stały współpracownik Polskiego Radia Olsztyn. Opublikował m.in. dwa zbiory wierszy, kilka zbiorów opowiadań. Za powieść Bóg zapłacz! i zbiory opowiadań Powrót do Breitenheide oraz Światło i lęk był nominowany do Nagrody Literackiej NIKE. Został uhonorowany Nagrodą Literacką im. Samuela Bogumiła Lindego, Nagrodą Prezydenta Miasta Olsztyn, a za powieść Excentrycy – Literacką Nagrodą Warmii i Mazur.
- 24.07.2018 r., godz. 17.00 – „Od deski do deski” – prelekcja ks. Tomasza Garwolińskiego na temat zapisków Mikołaja Kopernika.
„Bohaterką” wykładu będzie najstarsza księga ze zbiorów Biblioteki Hosianum, która towarzyszyła Mikołajowi Kopernikowi m.in. w czasie studiów w Bolonii i Padwie, a później także na Warmii. Proces badania tego dzieła przypominał skomplikowaną układankę, której poszczególne elementy (informacje wyczytane z oprawy, samego druku, jego zdobień i notatek w nim pozostawionych) rzuciły nowe światło na postać wielkiego polskiego astronoma.
- 25.07.2018 r., godz. 18.00 – otwarcie Galerii Jednego Wiersza. Wernisażowi towarzyszy koncert poezji Marka Barańskiego: Lucyna Kowalska – śpiew, Mateusz Cwaliński – akordeon, Maria Jenny Burniewicz – muzyka.
Marek Barański, urodził się 22 marca 1951 r. w Olsztynie – poeta i dziennikarz. Debiutował opowiadaniem w tygodniku „Na przełaj” (1968). Opublikował tomiki poetyckie: „Piecyk na niebie” (2000), „Wiersze magnetofonowe” (2004), „Poezja w miejscach publicznych” (2008), „Echo i dym” (2010) i „Tyłeczek Herzigowej” (2013). Autor telewizyjnego dokumentu „Przed zagadką. Lustro Hieronima Skurpskiego” (1999). Nominowany do nagrody w ogólnopolskim konkursie poetyckim im. Jacka Bierezina (1996). Laureat nagród prezydenta Olsztyna: za całokształt pracy w dziedzinie dziennikarstwa i upowszechnienia kultury (2012) oraz im. Hieronima Skurpskiego w dziedzinie sztuk plastycznych (2013). Jego wiersze były tłumaczone na rosyjski, czeski i chorwacki . Felietonista „Gazety Olsztyńskiej”. Mieszka w Olsztynie. Prowadzi blog: http://baranski.wm.pl/ (źródło: sppolsztyn.blogspot.com)
- 26.07.2018 r., godz. 17.00 – prelekcja dr Iwony Liżewskiej pt. „Olsztyn w granicach lokacyjnych od średniowiecza do połowy XX wieku”.
Krótka historia rozwoju przestrzennego miasta i jego zabudowy, od średniowiecza po czasy prawie współczesne (okres powojennej odbudowy), z której dowiemy się jaki był Olsztyn u początków swego istnienia, jak funkcjonował i ewoluował. Dzięki wykorzystaniu archiwalnych map i fotografii, zaprezentowane zostaną poszczególne fazy rozwojowe miasta, etapy zabudowy, budowle publiczne, architektura mieszkalna, a w szczególności – najważniejsze zabytki.
- 27.07.2018 r., godz. 17.00 – „Maria Zientara-Malewska. Działaczka spod Znaku Rodła” – premiera filmu o Marii Zientarze-Malewskiej, przygotowanego przez pracowników Multicentrum we współpracy z uczniami Szkoły Podstawowej nr 22 w Olsztynie.
Dofinansowano ze środków Samorządu Miasta Olsztyna.