Co łączy ekspresjonizm i jazz?

Nowy projekt stworzony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Olsztynie i Teatr Nowy w Olsztynie

Już szóstego grudnia ujrzy światło dzienne pierwsza część projektu Schulz | Tyrmand | interpretacje, stworzonego przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie oraz Teatru Nowego w Olsztynie. Na początek Dziennik 1954 Leopolda Tyrmanda, a następnie Sanatorium pod klepsydrą Brunona Schulza. Wszystko to przygotowane w reżyserskiej oprawie Iwo Vedrala, a czytane przez Grzegorza Gromka. Krótkie formy będą dostępne w mediach społecznościowych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie oraz Teatru Nowego w Olsztynie

Choć sytuacja epidemiologiczna w kraju nie współgra z instytucjami kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie połączyła siły z Teatrem Nowym w Olsztynie i wspólnie stworzyli projekt Schulz | Tyrmand | interpretacje. Dzięki mediom społecznościowym zostaną zaprezentowane dwie etiudy dwudziestominutowe z fragmentami Dziennika 1954 Leopolda Tyrmanda oraz Sanatorium pod klepsydrą Brunona Schulza. Związane jest to przede wszystkim z obchodami Roku Tyrmandowskiego.

Filmy powstawały w Olsztynie oraz Warszawie. Za ich reżyserię odpowiada Iwo Vedral – reżyser teatralny. Olsztyńskiej publiczności znany przede wszystkim z głośnej premiery Złotego Smoka z 2015 roku oraz Straconych zachodów miłości z 2017 roku, które można było oglądać w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Iwo Vedral był asystentem Krzysztofa Warlikowskiego. Pracował również z Arturem Urbańskim, Krystianem Lupą czy Pawłem Miśkiewiczem.

Czytającym fragmenty utworów Tyrmanda oraz Schulza jest Grzegorz Gromek – aktor, wokalista i muzyk. Od 2006 roku pracuje w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, a od 2018 roku tworzy Teatr Nowy w Olsztynie.

Pierwsza premiera krótkiej treści nastąpi w Mikołajki. Na początek interpretacja Dziennika 1954 Leopolda Tyrmanda. Szóstego grudnia będzie można obejrzeć ją w mediach społecznościowych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie oraz Teatru Nowego w Olsztynie. Kilka tygodni póżniej, bo 30 grudnia będzie można oglądać interpretacje „Sanatorium pod klepsydrą” Brunona Schulza. A to nie wszystko, co na grudzień Teatr Nowy przygotował dla osób tęskniących za kulturą i nie tylko…