„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” – spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak | Biblioteka po drodze

W piątek, 28 czerwca o godz. 17.00 zapraszamy do Planety 11 (al. Piłsudskiego 38) na rozmowę z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”.

Autorka dwóch biografii: „Słonimski. Heretyk na ambonie” oraz „Iłła”, a także bestsellerowej pierwszej w Polsce książki o przedwojennych służących („Służące do wszystkiego”), tym razem zaproponowała czytelnikom reportaż historyczny. Książka „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, bo o niej mowa, ukazała się w maju 2023 i osiągnęła rekordowy nakład 400 tys. egzemplarzy. Została uznana przez największe polskie media za najważniejszą książkę 2023 roku. Nagrodzona Bestsellerami Empiku, Nagrodą Torańskiej, O!Lśnienimi Onetu i miasta Krakowa, Nagrodą czytelników „Lubimyczytać”.

Z Joanną Kuciel-Frydryszak porozmawia Joanna Wilengowska.

Fragmenty książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” przeczyta Marzena Bergmann, aktorka Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek autorki.

O książce:
Autorka Służących do wszystkiego wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy Maryśki i Kaśki wyruszają do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki: harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi. Dzielące na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo „babom szkoły nie potrzeba”.
Nasze babki i prababki.
Joanna Kuciel-Frydryszak daje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.
[źródło: Wydawnictwo Marginesy]

O autorce:
Joanna Kuciel-Frydryszak – dziennikarka, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka biografii „Słonimski. Heretyk na ambonie”, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku (im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego), cenionej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny „Iłła” (Marginesy 2017), nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza, oraz bestsellerowej książki „Służące do wszystkiego” (Marginesy 2018), która znalazła się na liście dziesięciu najważniejszych książek 2018 roku dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do Czytania” i dostała nominację do Nagrody Historycznej „Polityki” oraz Nagrody „Newsweeka” im. T. Torańskiej. Jej najnowsza książka to „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” (Marginesy 2023) ukazała się w nakładzie 300 tysięcy egzemplarzy.
Jesienią 2023 roku otrzymała tytuł Wrocławianki Roku 2023 w kategorii: twórczyni. „Chłopki” zostały uznane Książką Roku 2023 przez dwumiesięcznik „Książki. Magazyn do Czytania” i trafiły na listy rankingowe najpoważniejszych mediów. Dostały również nominację w plebiscycie Bestsellery Empiku  – od maja 2023 roku utrzymują się na pierwszych miejscach najlepiej sprzedających się książek.

Prowadząca spotkanie:
Joanna Wilengowska – studiowała filologię polską oraz dziennikarstwo. Współtworzyła pismo literackie „Portret”. Wydała dwie książki prozatorskie: „Japońska wioska” (Portret, 1999) oraz „Zęby” (HA-art, 2006). Jest autorką programów telewizyjnych oraz reportaży o tematyce kulturalnej, historycznej i ekumenicznej. Współpracuje z instytucjami kultury Warmii i Mazur oraz organizacjami pozarządowymi, m.in. Wspólnotą Kulturową „Borussia”. Urodziła się i mieszka w Olsztynie.

Partnerzy: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Książnica Polska

Wydarzenie stanowi część projektu „Biblioteka po drodze” realizowanego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.