Bezpłatna Wyprawka Czytelnicza dla każdego przedszkolaka. Kampania „Mała Książka – Wielki Człowiek” w bibliotece wciąż trwa

Coraz dłuższe dni i piękna pogoda sprzyjają spacerom. To doskonała okazja, aby odwiedzić pobliską bibliotekę, gdzie na każdego Małego Czytelnika w wieku przedszkolnym czeka wyjątkowa Wyprawka Czytelnicza przygotowana przez Instytut Książki.

Grafika jest ilustracją do treści.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w trzeciej odsłonie kampanii „Mała książka – wielki człowiek” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Dzięki akcji, mającej na celu zachęcenie rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem, prawie tysiąc przedszkolaków z Olsztyna otrzymało Wyprawki Czytelnicze.

Tym razem zapraszamy dzieci w przedziale wiekowym 3-6 lat do Miejskiej Biblioteki Publicznej po odbiór swojej wyprawki.

Wyprawki Czytelnicze dla przedszkolaków

Zasady kampanii „Mała książka – Wielki Człowiek” pozostają bez zmian. Każde dziecko w przedziale wiekowym 3-6 lat, które przyjdzie do jednej z 11 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie biorących udział w projekcie, otrzyma w prezencie:

• Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze czytanki dla…”, czyli starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W  publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat;
  • broszurę dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z  nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji;
  • Kartę Małego Czytelnika do zbierania naklejek.

Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

(Uwaga! Zgodnie z Regulaminem Miejskiej Biblioteki zapisu do Biblioteki może dokonać rodzic dziecka lub opiekun prawny.)

Grafika jest ilustracją do treści.
Lista bibliotek zaangażowanych w projekt:
  • filia nr 2 (ul. Świtezianki 2);
  • filia nr 4 (al. Przyjaciół 15);
  • filia nr 5 (ul. Orłowicza 27);
  • filia nr 6 (ul. Jarocka 65);
  • filia nr 9 (ul. Żołnierska 47);
  • Abecadło (al. Piłsudskiego 16);
  • filia nr 12 (Wrocławska 2);
  • filia nr 13 (ul. Sikiryckiego 9);
  • filia nr 15 (ul. Obrońców Tobruku 15/2U);
  • filia nr 16 (ul. Bałtycka 145);
  • filia nr 18 (ul. Żytnia 71).

Od początku trwania akcji, dzięki rozdanym Wyprawkom dla przedszkolaków, udało się nam pozyskać wielu nowych użytkowników. Ogromnie nas cieszy tak duże zainteresowanie projektem i mamy nadzieję, że liczba czytających olsztynian będzie stale rosnąć, i zarówno dzieci, jak również ich rodzice staną się stałymi bywalcami naszej biblioteki.

Dlaczego warto odwiedzić z dzieckiem bibliotekę?
  • Dziecko może poznać ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę –  i dzięki temu w pełni stać się uczestnikiem życia kulturalnego.
  • Biblioteki oferują nie tylko bezpłatny dostęp do książek, ale też szeroką ofertę kulturalną, dzięki czemu tak dzieci, jak i rodzice mogąwziąć udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach przygotowanych przez bibliotekarzy.
  • Wizyta w bibliotece uczy dziecko samodzielności, podejmowania własny wyborów i odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.

Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!