Tekst literacki, nim trafi w ręce czytelnika, pokonuje długą drogę. Rozpala się iskrą w umyśle, nabiera kształtu słowa. Z czasem – niekiedy po wielokrotnej redakcji – układa się w zdania odciśnięte trwałym śladem na papierze. Czytany żyje i wzbogaca się o kolejne doznania odbiorcy. Za nim stoi Autor, oddający cząstkę swojej tożsamości oraz teraźniejszości w chwili tworzenia.
Kim jest? Gdzie jest jego początek? Czy potrzebuje mitologii miejsca, ludzi wokół i co go zachwyca? O to postanowiliśmy zapytać twórców związanych z Olsztynem w nowym cyklu filmów „Bez korekty”.
W trzecim odcinku cyklu „Bez korekty” gościmy Tamarę Bołdak-Janowską – pisarkę, piszącą prozę, poezję i eseistykę, tłumaczenia z języka białoruskiego i rosyjskiego, eseistykę, publicystykę, sporadycznie krytykę literacką, rysunek satyryczny (kilkadziesiąt wystaw w Polsce, Niemczech, Francji). Jej proza i poezja była tłumaczona na język niemiecki, angielski, rosyjski, białoruski, węgierski oraz litewski. Należy do warszawskiego oddziału SPP, do Stowarzyszenia Villa Sokrates, do międzynarodowego nieformalnego ugrupowania artystycznego Grupa 68 plus a także WK Borussia.Reżyseruje coroczne widowisko pisarsko-teatralne o nazwie: Zajazd do Naraju w malutkiej wiosce Narejki na Podlasiu. Autorka licznych książek i tomików poetyckich, m.in.: „Rytmy polskie i niepolskie”, „Niewidomy pies rymów”, „Ach, moje drogie życie”, „Rozdziały”, „Rzeczy uprzyjemniające. Utopia”, „Ceremonia węglowa”, „Restauracja strasznych potraw. Rozprawa gardłowa”, „Hop! Hop! Hop! Traktat o samotności” i inne.
Realizacja: Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie
Zdjęcia i montaż: Kamil Iwańczyk
Projekt stanowi kontynuację działań projektu Antologia Warmińska.
Dofinansowane ze środków Samorządu Olsztyna.