Narodowe Czytanie 2024 | fotorelacja

W sobotę, 7 września odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Wydarzenie uroczyście zainaugurowali Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Prezydent Olsztyna. W tym roku zmierzyliśmy się z dramatem „Kordian” Juliusza Słowackiego.

Fragmenty dramatu na wstępie przeczytali Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Marcin Kuchciński oraz Prezydent Olsztyna – Robert Szewczyk. Następnie czekała nas artystyczna uczta. Marzena Bergmann, Mikołaj Trynda, Maciej Cymorek, aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie mistrzowsko przybliżyli nam najważniejsze dialogi dramatu. Wzruszające było również czytanie „Kordiana” przez Tetianę Bakotską, uchodźczynię z Ukrainy. Opiekę merytoryczną nad wydarzeniem objęła dr hab. Iwona Maciejewska, prof. UWM. Wydarzenie uświetnił także występ zespołu Folk Banda z Pałacu Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie. Nie zabrakło też konkursu wiedzy z nagrodami.

„Kordian” Juliusza Słowackiego – arcydzieło polskiego romantyzmu, to utwór mądry i poruszający, pełen artystycznych walorów i rozważań
o najistotniejszych sprawach narodu, wieloznaczny. To dramat, który zagłębia się w polską duszę i polskość, odkrywając zarazem uniwersalną prawdę o świecie. Jego przesłanie wciąż nie traci na aktualności.

Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.
Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie
Partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury oraz Pałac Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie
Dofinansowano ze środków Gminy Olsztyn.