Mamokręgi w bibliotece nr 6

Urodzenie dziecka to niezwykły moment w życiu kobiety. We współczesnym świecie pierwsze lata życia z maluszkiem mogą być wyzwaniem dla młodej mamy. Często na naszej macierzyńskiej ścieżce czujemy się osamotnione – mimo wsparcia partnera i dziadków, czegoś ważnego nam brakuje.
Pierwotnie młode matki otrzymywały szereg wsparcia od swojej wioski. Inne kobiety pomagały im przechodzić wrażliwy czas po porodzie. To tu młoda mama mogła śmiać się i płakać, pytać i być w bliskiej relacji z innymi młodymi matkami.
Chcemy Was zaprosić do takiej współczesnej wioski mam. Do Kręgu Kobiet – bezpiecznej, empatycznej przestrzeni, w ramach której uczestniczki będą dzielić się swoimi przeżyciami i otrzymywać wsparcie od innych mam, będących w podobnym punkcie życia.

W ramach projektu odbędzie się 5 spotkań MAMOKRĘGU – każde z nich trwać będzie 1,5 godz. i dotyczyć będzie innego tematu związanego z procesem wchodzenia w macierzyństwo.
W czasie rozmów Wasze dzieci będą miały naturalną przestrzeń do zabawy. Będzie im towarzyszyć z kocami, naturalnymi zabawkami – Drzewica Gabi.

Miejsce: filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Jarocka 65, na tyłach biblioteki)

• 2 lipca, godz. 10.00-11.30 – JAK TO SIĘ ZACZĘŁO? Będziemy się dzielić historiami naszej ciąży, perypetiami z wyborem imienia i szykowaniem wyprawki dla malucha, przyjrzymy się jakie miałyśmy oczekiwania i czym zaskoczyła nas rzeczywistość;
  • 16 lipca; godz. 10.00-11.30 – JA MATKA-SUPERBOHATERKA. Co to znaczy być dla mnie matką? co w sobie odkryłam gdy pojawiło się dziecko? To będzie spotkanie poświęcone celebrowaniu naszej macierzyńskiej super-mocy i wzajemnym wzmacnianiu się w rodzicielskiej podróży;
  • 24 lipca; godz. 10.00-11.30 – IDEALNA MATKA NIE ISTNIEJE. Na tym spotkaniu będziemy mówić o społecznych oczekiwaniach (często sprzecznych) wobec matek oraz presji jaka w związku z nimi dotyka młodych rodziców, będziemy szukać czym jest dla uczestniczek ?wystarczająco dobre macierzyństwo?,
  • 6 sierpnia; godz. 10.00-11.30 – MAM WSPARCIE. Każda mama dba o potrzeby swojego dziecka – to jasne! ale jak w tym natłoku obowiązków zadbać o siebie? Będziemy szukać możliwości w jaki sposób regenerować swoje zasoby będąc wciąż w bliskości ze swoim dzieckiem;
  • 20 sierpnia; godz. 10.00-11.30 – RODZICIELSKIE EMOCJE. Zdarza się, że macierzyństwo wywołuje w nas duże emocje (jak złość, strach czy smutek ale także radość), które zaskakują swoją gwałtownością i intensywnością, na tym spotkaniu zobaczymy jak te uczucia mogą wspierać nas na rodzicielskiej drodze zamiast być dla nas utrudnieniem.

UWAGA! Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, ale na każde spotkanie obowiązują zapisy: na spotkanie 2.07 ruszą 29 czerwca, w sobotę, od godz. 7.00, przez messenger FORREST org pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. Podaj liczbę dzieci oraz ich wiek.

Prowadzenie:

Justyna Płatek – prowadzi krąg; absolwentka pedagogiki i filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert edukacyjny i metodyk w zakresie edukacji wczesnoszkolnej (realizowała projekty m.in dla Microsoft Polska, Intel, Szkoła w Chmurze, Akademia Szybkiej Nauki) oraz przedszkolnej (współzałożycielka przedszkola leśnego Turkusowy Las). Jako Trenerka Możliwości (w nurcie Possibility Managment) wspiera rodziców i dzieci w świadomej pracy z emocjami podczas sesji indywidualnych. Inicjatorka i facylitatorka kręgów wsparcia dla rodziców (online i stacjonarnych) oraz autorskich warsztatów dla dzieci.
Gabi Klimowicz – odpowiada za naturalną przestrzeń zabaw dla dzieci, współzałożycielka Fundacji Edukacji Leśnej Drzewice, edukatorka i animatorka przyrody.

Wydarzenie jest dofinansowane przez Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie. Dofinansowanie stanowi formę realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2022- 2025.