Przed nami wyjątkowe wydarzenie poetyckie – już 24 kwietnia o godz. 17.00 z olsztyńskimi czytelnikami spotka się Wojciech Kass – znany i ceniony poeta i eseista, autor licznych tomików poetyckich (m.in. „41”, „Ba!”, „Pocałuj światło”, „Przestwór. Godziny” – nominowanego do nagrody Miasta Stołecznego Warszawy w 2016 r., czy najnowszego „Ufność”) oraz książki eseistycznej „Pęknięte struny pełni. Wokół Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego”. Laureat licznych nagród, opiekun Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.
Na spotkanie z autorem zapraszamy do Planety 11 (al. Piłsudskiego 38). Wieczór autorski poprowadzi Ewa Zdrojkowska.
Zapraszamy serdecznie!
O twórczości Wojciecha Kassa:
„Poezja Wojciecha Kassa jest płynna i śpiewna oraz czyni Ziemię punktem ciężkości dla przejawów cudowności”.
Prof. Catherine-Alice Carls, University Tennessee in Martin, historyk stosunków międzynarodowych i XX. wiecznej Europy, tłumacz literatury i poezji.
„Kass to poeta nie tylko ceniony przez krytyków, ale również lubiany przez poetów, co zawdzięcza niepowtarzalnemu sposobowi recytowania swoich wierszy podczas spotkań autorskich oraz na festiwalach Poezji w kraju i za granicą. Po jego wiersz sięgają także muzycy. Piosenki skomponowane do jego wierszy mają w swoim repertuarach: Joanna Konrad, Mirosław Czyżykiewicz, Grzegorz Turnau, Krzysztof Napiórkowski”.
Janusz Drzewucki, poeta, diarysta, krytyk literacki, redaktor „Twórczości”
„Wojciech Kass jest jednym z nielicznych polskich poetów, którzy wypełniają swoją twórczością dotkliwą lukę na mapie współczesności: brak głęboko doznawanej, poszukiwanej z wysoką intelektualną wrażliwością, metafizyki.
Dr Adrian Gleń, Uniwersytet Opolski, poeta, historyk i krytyk Literatury
O autorze:
Wojciech Kass (ur. 1.09. 1964 r. w Gdyni) – poeta i eseista. Opublikował tomiki: Do światła (1999), Jeleń Thorwaldsena (2000) – za które otrzymał nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny i nagrodę Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach, Prószenie i pranie (2002), 10 Gedichte aus Masurenland (2003, wybór wierszy w języku polskim i niemieckim), Przypływ cieni (2004), Gwiazda Głóg (2005) nominowany do Wawrzynu nagrody literackiej Warmii i Mazur, Pieśń miłości, pieśń doświadczenia (z Krzysztofem Kuczkowskim) (2006), Wiry i sny (2008) nominowany do Wawrzynu nagrody Literackiej Warmii i Mazur, oraz 41 (2010). W 2012 ukazała się publikacja pt. Czterdzieści jeden. Wiersze i glosy, zawierająca pieśni z 41, dziennik poety z okresu ich pisania, komentarze krytyków i historyków literatury o tym tomie oraz wiersze nowe. W 2014 kolejny tomik Ba! Dwadzieścia jeden wierszy, w 2015 Przestwór. Godziny nominowany do Nagrody Literackiej Stoł. Miasta Warszawy. W 2016 ukazał się wybór jego poezji Pocałuj światło. 89 wierszy, w 2018 Ufność. Trzy poematy. Jest autorem opracowania o związkach Czesława Miłosza i jego krewnych z Sopotem Aj, moi dawno umarli (1996), książki eseistycznej Pęknięte struny pełni. Wokół Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (2004) nominowanej do Wawrzynu nagrody literackiej Warmii i Mazur oraz współautorem słownika Mazury. Słownik stronniczy, ilustrowany (2008). Esej Wojciecha Kassa Światło jaśnie gość zainaugurował serię broszur „Prelekcje Mistrzów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (2018). Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Pen Clubu. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2002, 2008). Wchodzi w skład redakcji dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Uhonorowany nagrodą „Nowej Okolicy Poetów” za dorobek poetycki (2004), nagrodą „Otoczaka” za tomik wierszy „Wiry i sny” (2009), „Sopocką muzą” – nagrodą prezydenta Sopotu (2011), srebrnym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2015), Jego wiersze tłumaczone są na język niemiecki, angielski, włoski, francuski, hiszpański, litewski, czeski, słoweński, serbski, chorwacki, bułgarski, rosyjski. Od 1997 r. pracuje w Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach.