Wieczór poetycki z Wojciechem Kassem

Zapraszamy 19.11.2015 o godz. 17:00 do Planety 11
(al. Piłsudskiego 38) na spotkanie z poetą i eseistą Wojciechem Kassem, które poprowadzi Ewa Zdrojkowska.

Poeta opowie między innymi o swoim najnowszym tomie wierszy pod tytułem Przestwór. Godziny, który ukazał się w połowie października tego roku w Bibliotece Toposu (t.118). Spotkanie odbędzie się w ramach Pracowni Słów Ważnych. Wstęp wolny!

*
Przestwór. Godziny przynosi nam 45 nowych wierszy. Bardzo „skupionych”, bardzo introwertycznych, bardzo wtopionych w solipsystyczny wymiar. Te wiersze, pełne konkretu i reizmu, są tak naprawdę schodami w sztolnię „duchowości”. Ona tutaj staje się główną bohaterką. (…)
Z tej powodzi niby-drobiażdżków, którymi wypełnione są te wiersze stale wyłania się tama jakiegoś agnostycyzmu, na który poeta rusza jak Don Kichot na wiatraki. One mielą chmury, a on chce oderwać się od ziemi – którą zresztą kocha, której każdy szczegół chce ucapić w kolejnym wierszu – żeby zrozumieć, jak to wszystko wygląda z tamtej strony. Te wiersze są nagłym atakiem metafizyki niemal nachalnie obecnej w każdym drobiazgu.(…)
(Dwa fragmenty z recenzji Leszka Żulińskiego w Magazynie Literacko-Kulturalnym „Latarnia Morska”)

*
O poecie:
Wojciech Kass (ur. 1.09. 1964 r. w Gdyni) – poeta i eseista. Opublikował tomiki: Do światła (1999), Jeleń Thorwaldsena (2000) – za które otrzymał nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny i nagrodę Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach, Prószenie i pranie (2002), 10 Gedichte aus Masurenland (2003, wybór wierszy w języku polskim i niemieckim), Przypływ cieni (2004), Gwiazda Głóg (2005), Pieśń miłości, pieśń doświadczenia (z Krzysztofem Kuczkowskim) (2006), Wiry i sny (2008) oraz 41 (2010). W 2012 ukazała się publikacja pt. Czterdzieści jeden. Wiersze i glosy, zawierająca pieśni z 41, dziennik poety z okresu ich pisania, komentarze krytyków i historyków literatury o tym tomie oraz wiersze nowe. W 2014 kolejny tomik Ba!, w 2015 Przestwór. Godziny. Jest autorem opracowania o związkach Czesława Miłosza i jego krewnych z Sopotem Aj, moi dawno umarli (1996) oraz książki eseistycznej Pęknięte struny pełni. Wokół Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (2004). Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Pen Clubu. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2002, 2008). Wchodzi w skład redakcji dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Uhonorowany nagrodą „Nowej Okolicy Poetów” za dorobek poetycki (2004), nagrodą „Otoczaka” za tomik wierszy „Wiry i sny” (2009) srebrnym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2015), „Sopocką muzą” – nagrodą prezydenta Sopotu (2011), srebrnym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2015), Jego wiersze tłumaczone są na język niemiecki, angielski, włoski, francuski, hiszpański, litewski, czeski, słoweński, serbski, chorwacki, bułgarski, rosyjski. Od 1997 r. pracuje w Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach.