Kryminalny Olsztyn – wyniki konkursu literackiego

Konkurs na opowiadanie kryminalne z Olsztynem w tle został zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Olsztynie przy współpracy Oficynki. Z przyjemnością informujemy, że cieszył się on dużym zainteresowaniem. Jury obradowało w składzie:
– przewodnicząca Izabela Żukowska, twórczyni cyklu retrokryminałów Komisarz Franz Thiedtke, dziennikarka radiowa oraz właścicielka renomowanej szkoły kreatywnego pisania Sztuka Pisania
– Urszula Witkowska, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie i krytyk literacki, publikująca między innymi w „Magazynie Literackim Książki”
– oraz Jolanta Świetlikowska, właścicielka Oficynki oraz współtwórczyni serwisu poświęconego kryminałom Zbrodnia w Bibliotece
Jury za główne kryteria oceny opowiadań przyjęło takie ich elementy, jak: zaskakujące poprowadzenie fabuły kryminalnej, kreacje bohaterów oraz nasycenie tekstu motywami olsztyńskimi.
Po burzliwych dyskusjach spośród nadesłanych 32 opowiadań jury wyłoniło 10: siedem wyróżnionych oraz trzy, które według jury bezsprzecznie zajmują trzy pierwsze miejsca. Wszystkie one zostaną opublikowane w planowanej antologii, która ukaże się nakładem Oficynki.

I tak, wyróżnienia otrzymują:

Beata Sarnowska (Barczewo) za opowiadanie „Niemy świadek”

w którym autorka z wirtuozerią poprowadziła akcję, sukcesywnie pokazując, co dzieje się w umysłach i życiu kolejnych bohaterów. Warto tu też zwrócić uwagę na świadomość języka, jaką prezentuje twórczyni.

Urszula Skorodziłło (Olsztyn) za opowiadanie „Ostatnia nadzieja”
nagrodzone za sugestywny klimat i tajemniczą kryminalną fabułę oraz przekonanie, że jednak nadzieja umiera ostatnia.

Karolina Wiaczewska (Ostróda) za opowiadanie „Kopernik i zamkowe zbrodnie”
za obsadzenie w ciekawej roli Kopernika i widoczną pasję historyczną.

Magdalena Knedler (Wrocław) za opowiadanie „L’art pour l’art”
za kreację niezwykłej postaci mordercy, po wielokroć zaskakującą, oraz bardzo interesujące, można powiedzieć, malownicze wykorzystanie olsztyńskiej scenerii.

Wiktoria Korzeniewska (Olsztyn) za opowiadanie „Kamienica z wieżyczką”
za nadanie Olsztynowi magii i śmiałość eksperymentowania językowego, sytuującą to opowiadanie na pograniczu poetyckiej prozy.

Piotr Mielczarek (Katowice) za opowiadanie „A mordercą będziesz ty”
za przekonanie, że za złe uczynki musi być sprawiedliwe zadośćuczynienie, ale nade wszystko za żywe dialogi i pomysłowe zakończenie.

Zuzanna Nikołajuk (Hornówek) za opowiadanie „Zabójcze preludium”
za wprowadzenie do olsztyńskiej fabuły tajemniczego „Zakątka Kuglarzy” oraz umiejętne łączenie materii tekstowej z muzyczną.

Wyróżnienie dodatkowe od Sztuki Pisania i nagroda w postaci 3 godzin kursu powieściowego on-lineotrzymuje ponownie Magdalena Knedler (Wrocław) za opowiadanie „L’art pour l’art”
Przyznajemy wyróżnienie za opowiadanie „L’art pour l’art” z uwagi na ciekawy pomysł i jego umiejętne wykorzystanie w przebiegu fabularnym. Uwagę zwraca także wykorzystanie dwóch punktów widzenia i uzyskane dzięki temu stopniowanie napięcia aż do sceny finałowej.

Wojciech Kulawski
(Rzeszów) za opowiadanie „Azyl”
z uwagi na jego intertekstualność i twórcze wykorzystanie motywów zaczerpniętych z istniejących już dzieł filmowych i literackich oraz za niezwykłe poczucie humoru. Całe jury rozbawił motyw praktyk satanistycznych wśród olsztyńskich radnych, a także pointa płynąca z tej historii.

II miejsce
Marek Adamkowicz
 (Kolbudy) za opowiadanie „Amnestia ’47”
za ciekawy zwracający uwagę kontekst historyczny oraz zaskakujący finał, który zdecydowanie działa na korzyść opowiadania.

I miejsce – publikacja oraz 6 godzin powieściowego kursu on-line ze Sztuką Pisania

Magdalena Maria Bukowiecka (Olsztyn) za opowiadanie „Koszarami Olsztyn stał i stoi”
Wspaniałe opowiadanie, zwracające uwagę lekkością stylu, sprawnie skonstruowaną intrygą i bardzo dobrze napisanymi dialogami. Do tego dobrze nakreśleni bohaterowie i nade wszystko umiejętnie wykorzystane elementy olsztyńskie.

Gratulujemy!